Bireysel kredilerle makro ekonomik göstergeler arasındaki ilişki: Hazır limitli bireysel kredilerle uygulaması
Correlation between personal loans and macro economic indicators: Implementation of bank proactive personel credit
- Tez No: 721092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SUNDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezin yazılma amacı; bireysel kredi türü olan hazır limitli bireysel ihtiyaç kredilerinin batık tutarlarıyla tüketici fiyat endeksi, reel efektif döviz kurları ve büyüme oranı gibi makro ekonomik göstergelerle hangi yönde ve büyüklükte ilişkiye sahip olduğunun belirlenmesidir. Araştırmanın önemi; çalışmanın istatistiksel olarak anlamlı olabilecek çıktılarının bankacılık sektörünün kredi tahsis aşamalarında kullanılabilecek olmasıdır. Araştırmada Vektör Otoregresif Model, Johansen Eşbütünleşme Testi, Vektör Hata Düzeltme Modeli, Granger Nedensellik Testi, Etki-Tepki Analizi ve Varyans Ayrıştırma Testi yardımıyla değişkenlerin arasındaki ilişkilerin yönü, koentegrasyon ilişkisi, nedensellik ilişkisi, değişkenlerde meydana gelen şoklara karşı verilen tepkiler ve herhangi bir değişkeninin varyansında ortaya çıkan değişikliğin hangi değişken tarafından, ne kadar açıklandığı incelenmiştir. Çalışma sonucu özetle; batık krediler ile makro ekonomik değişkenler arasında eş bütünleşme ilişkisinin bulunduğu, tüketici fiyat endeksinin yüzde on hata payıyla batık kredilerin nedeni olduğu, bir dönem gecikmeli batık kredilerde meydana gelen şoklara batık kredilerin verdiği tepkinin; Etki-Tepki Analizi'nde iki çeyreğe kadar istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to determine the magnitude and direction of correlation between non performing personel loan with ready limit and consumer price index, rate of growth, reel effective exchange rate. Importance of thesis is statistically significant results of the research can be used in the loan allocation processes of the banking sector. In this research; correlations, causality, cointegrations, reactions to shocks and the explanatory powers to variance changes were examined with help of Vector Autoregressive Model, Johensen Cointegration Test, Vector Error Correction Model, Granger Causilty Test, Impulse-Response Analysis and Variance Decomposition Analysis. Results of the research are firstly cointegration relationship between non performing personal loans with ready limit and macro economic variables secondly causilty relationship from consumer price index to non performing personel loans with ready limit and last is response of non performing personel loans with ready limit to impulse lagged non performing personel loans with ready limit is statistically significant and positive for two quarters.