Necip Fazıl Kısakürek'in eserlerindeki Osmanlı tarihine ilişkin görüşlerin incelenmesi
Examination of point of views on Ottoman history in Necip Fazıl Kısakürek's works
  1. Tez No: 722453
  2. Yazar: HALUK ESENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Şair kimliğiyle Türk Edebiyatında önemli bir yer tutan Necip Fazıl, yaşamı boyunca yalnız edebi konularda değil, tarih, siyaset, din ve tasavvuf alanında da çok sayıda eser vermiştir. Necip Fazıl'ın Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde yaşanan tarihi olayları ele aldığı eserleri ülkemizde geniş bir toplum kesimince ilgiyle okunmuş, hararetli tartışmalara yol açmış, kimi zaman da içindeki görüşler nedeniyle Necip Fazıl'ın mahkemelerde yargılanmasına sebep olmuştur. Necip Fazıl, doğrudan Osmanlı Tarihini ilgilendiren dört eser kaleme almıştır. Bunlar;“Ulu Hakan İkinci Abdülhamid Han”,“Vatan Dostu Sultan Vahidüddin”,“Yeniçeri”ve“Moskof”isimli kitaplardır. Bu eserlerin haricinde toplumsal, siyasal ve tarihsel konulara dair görüşlerini içeren yazılardan ve konferans notlarından oluşan eserlerinde de Osmanlı Tarihine ilişkin görüşlerine yer vermiştir. Bugüne kadar Necip Fazıl'ın başlı başına Osmanlı Tarihi konusundaki düşüncelerini ele alan bir çalışma yapılmamıştır. Necip Fazıl'ın tarihi konulardaki görüşlerini işleyen çalışmalarda, onun Cumhuriyet Tarihine dair görüşleri ön plana çıkartılmış, Osmanlı Tarihi konusundaki düşünceleri ise yeterince irdelenmemiştir. Bu çalışmamızda; kaleme aldığı eserlerdeki tarihi malumatlardan yola çıkılarak, Necip Fazıl'ın Osmanlı Tarihindeki önemli şahsiyetler, kurumlar ve olaylara ilişkin görüşleri incelenmiş, bu eserleri yazarken hangi kaynaklardan yararlandığı ortaya konulmuştur. Ayrıca ciddi kaynaklardan hareketle bu görüşlerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmamız sonucunda dava adamı kimliğinin, Necip Fazıl'ın tarihi konulara bakışını şekillendiren en önemli unsurlardan birisi olduğu, buradan hareketle din ve ahlak temelli değerlendirmelerinin ön plana çıktığı görülmüştür. Necip Fazıl eserlerini yazarken akademik bir hassasiyet göstermemiş, dipnot ve kaynakça kullanmamıştır. Ancak bu durum, eserlerini yazarken hiçbir kaynaktan yararlanmadığı anlamına gelmemelidir. Bazı eserlerinde metin içerisinde yer yer yararlandığı kaynakların isimlerini belirtmiş ve alıntı yaptığı kısımları tırnak içerisinde göstermiştir. Bu kaynakların genel olarak Osmanlı ve kendi dönemi tarihçilerinin eserleri ve hatırat türü kitaplar olduğu görülmüştür. Necip Fazıl ayrıca kendisine anlatılan olaylardan, duyduklarından, gazete ve dergilerde okuduklarından da eserlerinde bahsetmiştir. Çalışmamızın gerek içerik, gerekse ulaşılan sonuçlar bakımından bu konudaki boşluğu dolduracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout his life Necip Fazıl, who has a significant place in Turkish Literature with his poet identity, has produced many works not only on literary subjects but also in the fields of history, politics, religion and Sufizm. Necip Fazıl's studies, in which he deals with the historical affairs during the Ottoman and Republican periods, have been read with interest by a large segment of society in our country. While these works led to zealous debates, they occasionally caused Necip Fazıl to stand trial due to the opinions in them. Necip Fazıl wrote four works that directly concern Ottoman History. These books are“Ulu Hakan İkinci Abdülhamid Han”,“Vatan Dostu Sultan Vahidüddin”,“Yeniçeri”and lastly“Moskof”. Apart from these works, his articles and conference notes also comprise his contentions on social, political and historical issues also include his views on Ottoman History. Till this day, no study has been conducted that solely deals with Necip Fazıl's thoughts on Ottoman History. The literature has mainly focused on his views on the Republic. His thoughts on the Ottoman era have not been adequately examined. In this study that based on historical information in his works, Necip Fazıl's thoughts on significant personalities, institutions and events in the Ottoman history were examined and his references were revealed. In addition, his opinions were evaluated by using crucial resources. As a result of our study, it has been seen that one of the most important factors shaping Necip Fazıl's view of historical issues is his identity of a litigant. From this point of view, his religious and moral evaluations came to the fore. While writing his works, Necip Fazıl did not show any academic sensitivity and did not use footnotes and bibliography. However, this should not mean that he did not benefit from any resources during the writing process. In some of his works, he sometimes stated the names of the sources in the text and showed the parts he quoted in quotation marks. It has been seen that these sources are generally the works of Ottoman and historians of his time as well as memoirs. Necip Fazıl also talked about the events told to him, what he heard, and what he read in newspapers and magazines in his works. In terms of both content and results this study will fill the gap on this subject in the literature.