Türkiye ve Yunanistan'da yetişkin eğitimi sistemi: Karşılaştırmalı bir inceleme
Adult education systems in Turkey and Greece: A comparative study
  1. Tez No: 722663
  2. Yazar: FATMA MOUSTAFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BADAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada Türkiye ve Yunanistan'ın yetişkin eğitimi sistemleri incelenerek, benzerlik ve farklılıklarının neler olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Yetişkin eğitimi ile ilgili bazı temel kavram ve yaklaşımlara değinilmiş, yetişkin eğitimi sistemlerinin tarihsel gelişim aşamaları, yasal dayanakları, amaç ve hedefleri, finansal kaynakları, yetişkin eğitimi uygulamaları ve bu uygulamalara katılım oranları karşılaştırılmış, bulgulara dayalı olarak yorumlar yapılmış ve elde edilen sonuçlara dayalı öneriler geliştirilmiştir. Bu çalışma, bir karşılaştırmalı eğitim araştırmasıdır. Araştırmada, nitel araştırma modeline dayalı doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Veriler bu tekniğe uygun olarak toplanmış, araştırma soruları çerçevesinde elde edilen veriler, betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda; yetişkin eğitimi sistemlerinin tarihsel gelişimi açısından Türkiye'nin daha eski bir geçmişe sahip olduğu, yetişkin eğitiminin finansmanının büyük bir kısmının her iki ülkede de devlet tarafından sağlandığı, Türkiye ile kıyaslandığında, Yunanistan'ın Avrupa Birliği fonlarından daha fazla yararlandığı bulunmuştur. Yetişkin eğitimi uygulamalarının, ağırlıklı olarak, her iki ülkede de kamu kesimince finanse edildiği ve gerçekleştirildiği, uygulama türlerinin her iki ülkede de önemli oranda benzerlikler taşıdığı ve bu uygulalamaların ağırlıklı olarak mesleki eğitime yönelik olduğu bulunmuştur. Uygulamalar Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki kurumlar aracılığıyla gerçekleşirken, Yunanistan'da uygulamaların büyük bölümünün Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı bünyesinde yer alan kurumlarca gerçekleştirildiği saptanmıştır. Yetişkin eğitimine katılım oranları her iki ülkede de, Avrupa Birliği ortalamasına göre, oldukça düşük düzeydedir. Her iki ülke için de, yetişkin eğitimine erişim fırsat ve olanaklarının çoğaltılması, kamu kaynaklarının arttırılması ve yerel birimlere daha fazla destek ve teşvik verilmesi, iki ülkenin birikim ve deneyimlerinden yararlanılabilmesi amacıyla karşılıklı görüş alışverişi ve işbirliğine gidilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the adult education systems of Turkey and Greece were examined and their similarities and differences were tried to be determined. Some basic concepts and approaches related to adult education are mentioned, historical development stages, legal bases, aims and targets, financial resources, adult education practices and participation rates of adult education systems are compared, comments are made and suggestions are made. This study is a comparative education research. In the research, document analysis technique based on qualitative research model was used. The data were collected in accordance with this technique, and the data obtained within the framework of the research questions were analyzed with the descriptive analysis technique. As a result of the research; In terms of the historical development of adult education systems, it has been found that Turkey has an older background, most of the financing of adult education is provided by the state in both countries, and Greece benefits more from European Union funds when compared to Turkey. It has been found that adult education practices are predominantly financed and carried out by the public sector in both countries, the types of practices are significantly similar in both countries, and these practices are predominantly for vocational education. While the practices are realized through the institutions under the Ministry of National Education in Turkey, it has been determined that most of the practices in Greece are carried out by the institutions under the Ministry of Education and Religious Affairs. Adult education participation rates are quite low in both countries compared to the European Union average. In both countries, it is recommended to exchange views and cooperate in order to increase access to adult education opportunities, increase public resources, provide more support and incentives to local units, and benefit from the knowledge and experience of both countries.