Örgütsel bağlılığın sağlık çalışanları üzerindeki etkisi: Bahat Sağlık Grubu örneği
Effect of organizational commitment on healthcare employees: Bahat Health Group example
- Tez No: 722754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU EKER AKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Özel sektörün gün geçtikçe büyüyor oluşu işletmeler arasındaki rekabeti arttırmıştır. Bu rekabette bir adım öne geçmek isteyen işletmeler kaliteli ürüne ve olumlu geri dönüş almaya özen göstermektedir. Sağlık temelli işletmelerde ise kurumun başarılı olmasında insan faktörünün geçtiğimiz her gün önemi artmaktadır. İşletmeler için personelin görevini doğru ve tam yapmasının yanında kuruma bağlılığı da sunulan hizmetin kalitesini dolaylı da olsa etkilemektedir. Bu sebeple örgütsel bağlılık, işletmelerin önemle üzerinde durduğu bir kavram haline gelmiştir. Çünkü çalışanlar kurumuna ne kadar bağlı ise örgütlerin de o derecede başarılı olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada Bahat Sağlık Grubu çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeylerini belirleyerek, hangi bağlılık türlerinin görüldüğü tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Yapılan araştırmada Bahat Sağlık Grubu bünyesinde yer alan Özel İkitelli Bahat Hastanesi ve BHT CLINIC İstanbul Tema Hastanesi yönetici ve çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeyleri ve örgütsel bağlılığın türleri olan duygusal, devamlı ve normatif bağlılıkların çalışanlar üzerindeki etkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The fact that the private sector is growing day by day has increased the competition between businesses. Businesses that want to get one step ahead in this competition pay attention to quality products and positive feedback. In health-based enterprises, the importance of the human factor is increasing every day in the success of the institution. For businesses, besides the correct and complete performance of the personnel's duty, their commitment to the institution also affects the quality of the service provided indirectly. For this reason, organizational commitment has become a concept that businesses emphasize strongly. Because it is thought that the more employees are connected to their institution, the more successful organizations will be. In this study, it is aimed to determine the types of commitment seen by determining the organizational commitment levels of Bahat Health Group employees. In the study, the organizational commitment levels of the managers and employees of Private İkitelli Bahat Hospital and BHT CLINIC Istanbul Tema Hospital, which are within the body of Bahat Health Group, and the effects of emotional, continuous and normative commitments, which are types of organizational commitment, on employees were revealed