Türkiye'de bankaların karlılıklarının pay senedi getirilerine etkileri
The effects of banks' profitability on share returns in Turkey
- Tez No: 723004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY MÜNYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İşletmelerin sermaye yapısı, işletme sermayesi, sermaye bütçelemesi ve hissedar değerini ve karlılığını artırmak için temettü dağıtımı ile ilgili eylemleri tüm finansal yönetim kararlarını oluşturur. Finans yöneticilerinin, işletme sahiplerinin ve borç verenlerin çıkarlarını korumak ve birbirleriyle çelişmemesi için dengeli bir şekilde mali yönetim kararları alması gerekir. Finansal yönetimin işletmelerde temel amacı, işletmenin piyasa değeri ve karlılığını maksimize edecek finansal yapıyı oluşturmaktır. Bu amaçla, finansal piyasaların karar vericilerine ve bilime faydalı olabilmek adına bu çalışmada Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören bankaların karlılıklarının pay senedi getirilerine etkisi incelenmiştir. BİST'deki bankaları için veri mevcudiyetine göre 2008:1-2020:1 dönemine ilişkin istatistiki denemeleri panel veri analizi tekniği ile gerçekleştirilmiş ve araştırmanın bağımsız değişkenleri; literatür, genel kabul görmüş sermaye yapısı, çalışma sermayesi ve kar dağıtımı modelleri ele alınarak meydana getirilmiştir. Bu amaçla çalışmada, zaman serisi ve yatay kesit modellerine göre daha geniş veri seti sunması, bu bağlamda daha güvenilir tahminler vermesi ve bireysel heterojenliği kontrol altına alma avantajları nedeniyle panel veri modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The company's actions regarding capital structure, working capital, capital budgeting, and dividend distribution to increase shareholder value and profitability make up all financial management decisions. Treasury managers need to make financial management decisions in a balanced way to protect the interests of business owners and lenders so that they do not conflict with each other. This study examines the financial management factors that affect a company's profitability and value. For this purpose, in this study, the effect of the profitability of banks traded in Borsa Istanbul (BIST) on stock returns was examined. According to the data availability for the banks in the BIST, statistical trials for the period 2008:1-2020:1 were carried out with panel data analysis technique and the independent variables of the research were; literature, generally accepted capital structure, working capital and profit distribution models are discussed. For this purpose, the panel data model was used in the study due to the advantages of providing a larger data set compared to the time series and cross-section models, providing more reliable estimates in this context, and controlling individual heterogeneity.