Covıd-19 sürecinde bankacılık sektöründe uzaktan çalışmanın tükenmişlik üzerindeki etkisi: İstanbul ilinde bir araştırma
The effect of remote working on burnout in banking sector during covid-19: A research in İstanbul
- Tez No: 723092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Banking, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada, bankacılık sektöründe çalışanlar özelinde Covid-19 sürecinde uzaktan çalışmanın tükenmişlik üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu hususta, İstanbul ilinde Covid-19 sürecinde bankacılık sektöründe vazife gören ve uzaktan çalışan 210 kişiyle 12 Temmuz 2021 ile 27 Kasım 2021 tarihleri arasında çevrimiçi anket yapılmıştır. Araştırma kapsamında Grant vd. (2019) tarafından geliştirilip Eyel (2021) tarafından Türkçe diline adapte edilen, 4 boyut ve 20 maddeden oluşan Uzaktan Çalışma Ölçeği ile Maslach ve Jackson (1981) tarafından geliştirilip Çam (1991) tarafından Türkçe diline adapte edilen, 3 boyut ve 22 maddeden oluşan Maslach Tükenmişlik Envanteri kullanılmıştır. Araştırma hipotezlerini test etmek üzere gerçekleştirilen çoklu doğrusal regresyon analizleri neticesinde, iş-yaşam çatışmasının duygusal tükenme ve duyarsızlaşma üzerinde, örgütsel güvenin ise kişisel başarı üzerinde pozitif yönlü, orta düzeyli ve anlamlı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, uzaktan çalışmanın tükenmişlik üzerinde kısmi bir etkisi olduğu bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In scope of this research, it is aimed to investigate the effect of remote working on burnout in terms of banking sector employees during Covid-19. In this regard, an online survey was conducted on 210 participants who work remotely during Covid-19 in banking sector between 12th June 2021 and 27th November 2021. In the research, Remote Working Scale consisting of 4 dimensions and 20 statements developed by Hrant et al. (2019) and adapted into Turkish by Eyel (2021), and Maslach Burnout Inventory consisting of 3 dimensions and 22 statements developed by Maslach and Jackson (1981) and adapted into Turkish by Çam (1991) were used. As the result of multiple linear regression analyses conducted to test the research hypotheses, it was found that work-life interference has positive, mid-level and significant effect on emotional exhaustion and depersonalization; and organizational trust has positive, mid-level and significant effect on personal accomplishment. Thus, the finding that remote working has a partial effect on burnout, was reached.