Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen Çinli öğrencilerin sözcük öğrenme stratejileri
Vocabulary strategies utilized by Chinese students who learn Turkish as a foreign language
- Tez No: 723562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sözcük, dilin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Yapılan bu araştırmanın amacı Çinli öğrencilerin yabancı dil olarak Türkçe öğrenirken kullandığı sözcük öğrenme stratejilerini araştırmak ve belirlemektedir. Çalışmamızda ayrıca Türkçe öğreniminde cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi vb. etkenlerin farklılık gösterip göstermediğine de bakılmıştır. Nicel yöntemin kullanıldığı çalışmada, Çin'deki üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerindeki Çinli öğrencilere uygulanan anket ile elde edilen veriler incelenmiştir. Araştırmada uygulanan anket farklı çalışmalarda kullanılan anketlerin geliştirilmesiyle oluşturulmuş SPSS 25 (Statistic Package For Social Science) programıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde deneysel olarak katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çinli öğrencilerin Türkçe öğrenirken; en az ve en çok kullandığı sözcük öğrenme stratejilerini; bu stratejileri kullanırken cinsiyete bağlı anlamlı bir farklılık olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Yaşa göre ise stratejilerim kullanımı değişiklik gösterdiği ve Çinli öğrenciler için en basit ve en zor olan Türkçe öğrenme becerisinin ne olduğu gözlemi de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The words form an important part of the language. The aim of this research is to investigate and determine the vocabulary learning strategies used by Chinese students while learning Turkish as a foreign language. In the study, gender, age, education level, etc. factors were examined, according to these factors whether strategies differ in Turkish learning. In the study, the quantitative method was used to examine the data obtained by the questionnaire that be applied to the Chinese students in the Turkish Language and Literature department of the universities in China. The questionnaire applied in the research was analyzed with the SPSS 25 (Statistic Package for Social Science) program, which was created by developing the questionnaires used in different studies. It is thought that the research will contribute experimentally to teaching Turkish as a foreign language. The most used vocabulary learning strategy and the least used while Chinese students learning Turkish will be tried to determine. It will be studied to determine whether there is a significant difference between the uses of strategies according to gender and age variable. Observation will be made for determine which Turkish language learning skill is the most difficult for Chinese students to learn Turkish.