Kadıköy ve Esenler Belediyelerinin yaşlılara yönelik evde bakım hizmetlerinin karşılaştırmalı değerlendirmesi
Comparative evaluation of home care services for the elderly in Kadıköy and Esenler Municipalities
  1. Tez No: 724670
  2. Yazar: NESLİHAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Public Administration, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dünya üzerinde yaşanan değişimler sonucunda yaşlı nüfus oranlarının artması ve toplum yapılarının değişmesi, yaşlıların bakımını önemli bir mesele haline getirmiştir. Günümüzde, bakım sadece ailelerin sorumluluk aldığı bir konu değil, devletlerin de çeşitli politika ve uygulamalarla yer aldığı bir alan haline gelmiştir. Bu alana yönelik politika ve uygulamaların sunumunda belediyeler, halka yakınlık faktörü dolayısıyla doğru ve etkin hizmet sunumunda önemli birimleri oluşturmaktadır. Belediye yönetiminin sahip olduğu ideoloji, ilçenin sosyokültürel ve sosyoekonomik durumu sunulan hizmetlerin türlerinde farklılıklar oluşturacağı gibi hizmet sunumu ile ilgili algılarda da farklılıklar oluşturacağı düşünülmektedir. Bu çalışma kapsamında, farklı siyasal ideolojilere sahip Kadıköy ve Esenler Belediyelerinde yaşlılara yönelik bakım hizmetleri ve hizmet veren çalışanların bakıma yönelik algı ve tutumları karşılaştırılmıştır. İlk olarak, iki belediyenin stratejik planları ve faaliyet raporlarının içerik analizi yapılarak verilen hizmetler ve planlamalar hakkında veriler toplanmış, sonrasında yaşlılara yönelik bakım hizmeti sunan çalışanlarla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmeler MAXQDA nitel veri analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda iki belediye arasında yaşlılara yönelik sunulan evde bakım hizmetlerinde nitelik olarak farklılıklar bulunmasa da hizmetlerin sunumuna yönelik algı ve tutumlarda farklılaşmalar olduğu görülmüştür. Bu farklılıkların, belediyelerin farklı politik programlara sahip siyasi partiler tarafından yönetilmesi, yaşlılık ile ilgili uluslararası bir ağa üye olmak ve ilçenin sosyodemografik ve sosyokültürel olarak farklı yapılarda olmalarından kaynaklandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the changes in the world, the increase in the proportion of the elderly population and the change in social structures have made the care of the elderly an important issue. Today, care has become not only an issue that families take responsibility for, but also an area where states are involved with various policies and practices. In the presentation of policies and practices in this field, municipalities constitute important units. It is thought that the ideology of the municipality administration, the socio-cultural and socio-economic status of the district residents will create differences in the types of services provided, as well as in perceptions about service delivery. Within the scope of this study, the perceptions, and attitudes of the care services for the elderly and the caregivers in the municipalities of Kadıköy and Esenler, which have different political ideologies, were compared. First, the strategic plans and activity reports were made content analysis of the two municipalities, then in-depth interviews were conducted with the caregivers. The interviews were analysed using the MAXQDA qualitative data analysis program. As a result of the study, although there are no qualitative differences in home care services for the elderly between the two municipalities, there have been differences in perceptions and attitudes towards the provision of services. It has been determined that these differences are since municipalities are governed by parties with different ideologies, being a member of an international network on aging, and the district's sociodemographic and sociocultural structure.