Ankara'da yaşayan 9-26 aylık çocukların aile bilgisine dayalı dil normlarının saptanması
Determination of language norms of 9-26 months children living in Ankara depending on parental information
- Tez No: 72469
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ONUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Bu araştırmada Ankara'da yaşayan 9-26 aylık bebeklerin dil normlarının aile bilgisine dayalı olarak saptanması amaçlanmıştır. Araştırma, amacına yönelik olarak üç aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk çalışma temel günlük çalışması için bir ön çalışma niteliği taşımaktadır. Bu çalışmada alt, orta ve üst SED'den, 9, 14, 20 aylık toplam 9 çocuğun annesine 6 ay süre ile günlük tutturulmuş ve ikinci çalışmada gerekecek kontrol süreçleri ile günlük için standart bir tarz saptanmıştır. Çalışma sonucunda, ait SED'i temsil eden ailelerin büyük çoğunluğunda günlük tutmaya ilişkin sorunlar yaşanması nedeniyle, bir sonraki günlük çalışmasına bu grubun alınmamasına karar verilmiştir. İkinci çalışma, bölük düzende yapılan ve norm çalışmasında kullanılacak listelerin hazırlanmasına yardımcı olacak günlük çalışmasıdır. Bu çalışmada, orta ve üst SED'den 9, 14 ve 20 aylık toplam 39 çocuğun annesine 6 ay süre ile günlük tutturulmuştur. Çalışma sonunda elde edilen 39 günlük, tek tek okunarak ve her kontrol ziyaretindeki video çekimlerinin dökümleri ve araştırmacının notlan birleştirilerek inceleme yapılmıştır. Okuma sonucunda, bazı temel esaslara göre sözcükler listelenmiştir. Bu esaslar şunlardır: Her bir sözcük amaca yönelik kullanımı esas alınarak, o ay grubuna alınmıştır. Amaca yönelik kullanım olarak söylenen sözcüğün temel anlamının gösterilerek, uygun yer ya da zamanda belirtilmesi anlamı kullanılmıştır. Bu sözcüklerin tam, doğru kullanımları gereklilik olarak alınmamış, yanlış kullanımlarda hecenin yer değiştirmesi gibi, anlamda etki göstermeyen söylenişlere ilişkin gelişimsel dil hataları, doğru kullanılmış gibi listelere alınmıştır. 87Üçüncü çalışma ise, kesiîsel düzende yapılan bir sözcük belirleme norm çalışmasıdır. Bu çalışmada, alt, orta ve üst SED'den, 9 aylıktan 26 aylığa kadar toplam 1280 deneğe ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak, ikinci çalışmadan elde edilen verilerle, araştırmacı tarafından hazırlanan sözcük listeleri kullanılmıştır. Bu araştırmada, araştırmanın amaçlan doğrultusunda elde edilen verilerin çözümlenmesi, SPSS paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Her ay grubuna katılan deneklerin listelerdeki işaretlemeleri, önce puanlamalara dönüştürülmüş ve sıralanmıştır. Norm çalışmasında toplanan veriler, kaykare, frekans ve yüzde dağılımları ile hesaplanmıştır. Yapılan istatistiksel çözümlemeler sonucunda, araştırmanın bulguları aşağıdaki şekilde özetlenebilir: a. Edinimin ilk aylarında, sözcüklerin niteliği aşağıdaki gibi sıralanabilir:. Aile üyesi : Baba, dede, anne, hala © Eylem : Gel, ver, git. Hayvan : Hav hav, miyav. Yiyecek : Mama, muz, elma. Nesne : Saat, top, bebek. ÜsıSern : Alo, hadi h. Her ayda edinilen sözcük sayılarında gelişimsel bir ilerleme olduğu görülmektedir. 25. ve 26. aylar arasında bir farklılık bulunmamıştır. c. Her ayda edinilen sözcük sayılarında cinsiyete bağlı bir değişim görülmemektedir. ssd. Her ayda edinilen sözcük sayılarında sosyo-ekonomik düzeye bağlı bir değişim görülmemektedir. e. Her ayda edinilen sözcüklerin türlerinde gelişimsel bir ilerleme olduğu görülmektedir. f. Her ayda edinilen sözcüklerin türlerinde cinsiyete bağlı bir değişim görülmemektedir. g. Her ayda edinilen sözcüklerin türlerinde sosyo-ekonomik düzeye bağlı bir değişim görülmemektedir. 89
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study language acquisition norms of 9-26 months oid children's who lives in Ankara is aimed to established. The study was realized in tree steps. First one is a pilot study which was conducted to see the priciples of the second study. The second one is a diary study. 39 family kept diaries for about six months. At the end of the second study words was collected through content analysis and by these words norn lists was formed. Third study is a cross-sectional one and 1280 subject was participated. Mothers were asked to check the list of their children's age about word acquisition of their children. Analysis of the data was performed by SPSS packet program and the data was showned by frequencies and percenteges. Findings of the study are above: At the beginning of word acqusiiion characteristics of words are like; family members, movements, animals, foods, objects and exclamations. There is a developmental progress in numbers of words acquired at every month. There is no relation with acquisition number and gender. There is no relation with acquisition number and socio economic status. There is a developmental progress in word types which was acquired at every month. There is no relation with acquired word types and gender. There is no relation with acquired word types and socio economic status. »assa»