Opinions des étudiants de première année du département de Français langue étrangère sur l'enseignement à distance: Cas de L'université Anadolu
Fransızca yabancı dil bölümü birinci sınıf öğrencilerinin uzaktan eğitime ilişkin görüşleri: Anadolu Üniversitesi örneği
- Tez No: 724983
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN AYDOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte eğitim ve öğretimde de yenilikler yer almaya başladı. Bu olgu, üretilen bilginin hızla yayıldığı bir dönemde gelişmeye başladı. Özellikle bilgisayar ve internetin evrimi eğitimi bu alana yönlendirmiştir. Bu sayede eğitim ve öğretim alanında uzaktan eğitim ve çevrimiçi eğitim gibi kavramlarla öğrenme programları öne çıkmaya başlamıştır. 2020-2021 eğitim öğretim yılında Covid-19 olarak adlandırılan pandemi nedeni ile uzaktan eğitim modeli benimsenmeye başlamıştır. Bu çalışmanın temel amacını, bir yabancı dilin uzaktan eğitimle öğretilmesine ilişkin görüşlerin ortaya konulması oluşturmaktadır. Katılımcılar Anadolu Üniversitesinde Fransızca öğretmenliği programının 1. Sınıf öğrencileridir. İstenen bu durumu daha iyi anlamak ve sonuçlandırmak için karma yöntem uygulanmıştır. Karma yöntem hem nicel hem nitel verileri kullanır. Bu amaç doğrultusunda, 29 katılımcı ile bir anket gerçekleştirilmiş, akabinde sonuçlar analiz edilmiştir. Son olarak, çalışmamızı daha fazla derinleştirebilmek için, 5 gönüllü ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, Anadolu Üniversitesi Fransızca öğretmenliği programı öğrencilerinin uzaktan eğitim hakkında olumsuz bir görüşe sahip olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, innovations began to take place in education and training. This phenomenon began to develop at a time when the knowledge produced was spreading rapidly. Especially the evolution of computer and internet has directed education to this field. Especially the evolution of computer and internet has directed education to this field. In this way, learning programs with concepts such as distance education and online education have started to come to the fore in the field of education and training. Is has led to the adoption of the distance education model due to the pandemic called Covid-19 in the 2020-2021 academic year. The main purpose of this study is to reveal the views on teaching a foreign language by distance education. Participants are 1st year students of the French teaching a foreign language at Anadolu University. In order to better understand and conclude this desired situation, a mixed method has been applied. The mixed method uses both quantitative and qualitative data. For this purpose, a survey was conducted with 29 participants, and then the results were analyzed. Finally, in order to further deepen our study, semi-structured interviews were conducted with 5 volunteers. The results obtained show that the students of Anadolu University French teaching program have a negative opinion of distance education.