The ideas of tertiary instructors on emergency remote education during Covid-19 pandemic
Hazırlık okulları öğretim elemanlarının Covid-19 salgını sürecinde uygulanan acil uzaktan eğitim ile ilgili görüşleri
  1. Tez No: 725094
  2. Yazar: İZLEM PAYDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZLEM SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Öğretmen ve öğrencinin fiziksel olarak ayrı olması prensibi eğitim dünyasında yeni bir olgu değildir. Uzaktan eğitimin kendine has tarihi, yöntemleri ve teorisi vardır (Moore & Kearsley, 2012). Tarihteki ilk uzaktan eğitim örnekleri ile tren yolu yapımının tarihi aynı zamana denk düşmektedir (Peters, 2020). O zamandan beri, uzaktan eğitim devamlı olarak gelişmeye devam etmiştir. Bu ilerleme, eğitimin daha geniş kitlelere ulaşmasına ve yaygınlaşarak herkes için erişilebilir olmasına olanak sağladı. Korona virüs öğretmen ve öğrencinin fiziksel olarak ayrı olması olgusunu son dönemde daha da popüler hale getirdi. Böylelikle; uzaktan eğitim, alanyazındaki diğer terimler ile karıştırılırken, acil durum uzaktan eğitimi terminolojisi de gündeme gelmiş oldu. Bu noktada, kavramlar arasındaki ayrımı iyi yapmak, acil durum uzaktan eğitim sürecini doğru anlamak için önemlidir. Bu çalışma, uzaktan eğitimin tarihini irdeleyerek, öğretmen ve öğrencinin ayrı olduğu eğitim olgusunun temellerini anlatmayı hedeflemektedir. Böylelikle, güncel durumumuzun daha iyi kavranacağı düşünülmektedir. Çalışma, acil durum uzaktan eğitimi kavramı, eğitim dünyasında nispeten yeni olduğu için önemlidir. Acil durum uzaktan eğitimi, güncel durumumuzu iyi değerlendirmek ve geleceği bu doğrultuda şekillendirebilmek için araştırmaya değer bir konudur. Bu çalışmanın ana amacı; İngiliz dili öğretim elemanlarının görüşlerine başvurarak, farklı yapılaşmaya sahip olan eğitim kurumlarının acil durum uzaktan eğitim deneyimlerini karşılaştırmaktır. Çalışma, üniversitelerin yabancı diller yüksekokullarının hazırlık programında görev alan yüz otuz dört öğretim elemanının görüşünü alarak, acil durum uzaktan eğitim deneyimini gözler önüne sermeye çalışmaktadır. Araştırmanın sonucuna göre, acil durum uzaktan eğitim değerlendirmesinde üç farklı boyut elde edilmiştir; Öğretim elemanları acil durum uzaktan eğitimini öğrenci, üniversite ve süreç değerlendirmesi olacak şekilde ele almıştır. Araştırmanın sonucu hem vakıf hem de devlet üniversitelerinin, acil durum uzaktan eğitim sürecini çok benzer şekilde deneyimlediğini ortaya koymuştur. Hem vakıf, hem devlet üniversitesi öğretim elemanları, öğrencilerin öğrenme süreçlerinden memnun değildir. Öte yandan, üniversitelerin acil durum eğitim sürecini başarıyla yönettikleri ve öğretim elemanlarının süreçte teknolojik becerilerini geliştirme fırsatı bulduğu araştırmanın bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
The physical separation of learner and the instructor principle within the educational landscape is not a new phenomenon. Distance education heritage has already had its own methods, theory and history (Moore & Kearsley, 2012). The establishment of the first railway lines and correspondence schools were around the same time (Peters, 2020). Since then, distance education has constantly been evolved like a living organism. The progress has varied the possibilities, reached larger groups and spread to make education accessible for all. However, the outbreak of Coronavirus makes the separation even more popular nowadays. With the pandemic, emergency remote education terminology has come to the fore, while many current versions of instructional delivery from a distance have caused conceptual confusion. Here, distinguishing these concepts is crucial to properly evaluate emergency remote education. The purpose of the study is to present the roots of the instructor and learner separation principle by reviewing distance education history to expand upon it. It reintroduces these distinct concepts to perceive the currently encountered situation better. The significance of the present study is that emergency remote education is significant to be researched, because of its novelty in the field of education; to adopt new normal and examine today so that we can direct the future in a better way. The study's ultimate purpose was to explore the experienced emergency remote education process and compare the differently structured institutions from the perspectives of English language instructors. To take a photograph of the novel emergency remote education, In this study, the opinions of one hundred and thirty-four instructors who have been working for preparatory programs of universities' schools of foreign languages are asked. The results have clearly shown that three dimensions concerning the views on emergency remote education are; emergency remote education in terms of its interaction with students, universities and finally, the overall process evaluation. The study reveals that both foundation and state universities experienced the process in a very similar way. Both foundation and state university instructors are not satisfied with their students' learning processes. Nevertheless, the study happily reports that the universities were able to manage the process successfully, and emergency remote education experience has helped the improvement of instructors' technological skills.