What do democracy indices measure? A conceptual and methodological critique
Demokrasi endeksleri neyi ölçer? Kavramsal ve yöntemsel bir eleştiri
  1. Tez No: 725599
  2. Yazar: YETKİN BAŞKAVAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN CEMGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Karşılaştırmalı demokratikleşme çalışmaları minimalist ve usule dayalı demokrasi kavramlaştırmasıyla tanımlanır, sayısal demokrasi endekslerini yoğun olarak kullanır ve bu alandaki hâkim bakış açısı demokrasi teşvik politikalarında da yansımasını bulur. Demokrasi endeksleri bu alanın kavramsal ve yöntemsel tercihlerini güçlü bir şekilde yansıtmakla beraber demokrasi teşvik politikalarına yönelik karar alma süreçlerinde kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Öte yandan, demokrasinin hem analizinde hem de işleyişinde katılım ve müzakere kavramlarının merkezi önemini vurgulayan eleştirel yaklaşımlar demokrasi teorisinde giderek hâkim hala gelmektedir. Bu yaklaşımların yansımaları ise demokrasiyi derinleştirmeye yönelik toplumsal mücadelelerde ve demokratik yeniliklerde gözlenmektedir. Yine de katılım ve müzakere odaklı yeni yaklaşımlar ulusal ölçekli siyasal sistemlerin gerek işleyişinde gerekse demokratik niteliklerine dair alternatif değerlendirme çerçeveleri geliştirmede görece daha az uygulama alanı bulmaktadır. Bu çalışmada bu iki hattın, demokratik siyasetin kavramlaştırılması ve çözümlenmesi, ayrıca kamusal alanda demokrasiye dair tartışma ve mücadelelere katkıları bağlamında karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla öncelik demokrasi değerlendirme çalışmalarının güncel durumuna ilişkin eleştirel bir çözümleme sunmakta, demokrasinin durumuna ilişkin güçlü değerlendirme çerçeveleri sunmada ve demokrasi kavramlaştırmalarının çeşitliliğini yansıtmada sergiledikleri eksiklikleri teşhis etmektedir. Önde gelen demokrasi endeksleri dünya siyasetinin ve küresel yönetişimin normatif temellerinin tanımlanmasında oynadıkları rol açısından da çözümlemeye tabi tutulmaktadır. Bu çözümlemeler bir araya getirildiğinde, hâkim kavramsal ve yöntemsel eğilimlerin ötesine geçmenin gerekliliğine işaret etmektedir. Bu kapsamda, çalışmada son olarak müzakereci demokrasi kuramının karşılaştırmalı demokrasi çalışmaları alanına dâhil edilmesinin sunacağı imkânlar tartışılmaktadır. Müzakereci demokrasi kuramının, normatif düzlemde gerekçelendirilmiş, kuramsal olarak temellendirilmiş bir demokrasi kavramlaştırması sunması ve kurumlar ve ölçekler düzleminde çeşitliliğe yer açması bakımında demokrasi değerlendirme pratiğinin kendisini demokratikleştirmek açısından elverişli bir zemin sunduğu savunulmaktadır. Böylesi bir demokrasi kavramlaştırması, mevcut siyasal sistemlerin değerlendirilmesi sürecinde katılımcı yöntemlerle de uyum sağlaması, böylece her bağlamda demokratikleşmeye dair kamusal tartışmalara güçlü bir girdi sağlaması açısından, yöntem düzleminde de demokratikleşme çalışmalarına yeni mecralar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Comparative democratization studies is characterized by a minimalist-proceduralist conception of democracy, relies heavily on quantified democracy indices, and its perspective is reflected in the democracy promotion policies. The democracy indices strongly both the conceptual and methodological preferences of this field, while they are increasingly used in making decision on democracy promotion policies. The field of democratic theory, on the other hand, is increasingly being dominated by critical approaches that insist on the centrality of concepts of participation and deliberation in both the functioning and analysis of democracy. Such approaches find their application in democratic innovations and the social struggles for deepening democratization. They are relatively weaker in their applications at the nation-state scale and also in producing alternative assessment frameworks for democratic quality of political systems. This study aims to compare these two strands with regard to their strength in conceptualizing and analyzing democratic politics, as well their contributions to the debates and struggles for democracy in the public sphere. For this aim, it first provides a critical analysis of the state of the art in comparative democracy assessment, diagnose their shortcomings in both providing sound assessments of the state of democracy and in representing the plurality of conceptions of democracy. Prominent democracy indices are also subjected to an analysis with regard to the role they play in the normative foundations of world politics and global governance. These analyses together demonstrate the need for going beyond the dominant conceptual and methodological tendencies. For this aim, the study finally analyses the prospects of introducing the deliberative democracy theory into the field of comparative democracy assessment. Deliberative democracy theory is well-suited for democratizing democracy assessment by offering a normatively justified, theoretically grounded concept of democracy and accommodating institutional and scalar variations. It is also amenable to participatory methodologies, whereby the citizens themselves can be included in the process of assessment, thereby providing strong input to the public debate on democratization in all contexts.