Pandemi sürecinde Türkiye'deki uzaktan eğitim üzerine yapılan araştırmaların incelemesi
Examination of research on online education in Turkey during the covid-19 pandemic process
- Tez No: 725607
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de pandemi sürecinde uzaktan eğitim (PSUE) üzerine yapılan yüksek lisans ve doktora düzeyindeki tezler ile bu konuda yazılan makalelerin eğilimlerinin belirlenmesidir. Araştırmada pandemi sürecinde hayata geçirilen uzaktan eğitim faaliyetleri üzerine yapılan çalışmaların eğilimlerini ortaya koymak, aynı zamanda elde edilecek veriler ile yeni çalışmalara yön vermek amaçlanmaktadır. Bu amaç ile yola çıkılarak,“Uzaktan Eğitim”,“Pandemi”,“Covid”,“Salgın”,“Corona”,“Acil Uzaktan Eğitim”,“Korona”ve“Pandemi Sürecinde Uzaktan eğitim”anahtar kelimeleri ile YÖK Ulusal Tez Merkezi'nin veri tabanı ve DergiPark ULAKBİM ulusal makale dijital veri tabanından 2020 Ocak ayından 2021 Aralık ayına kadar olan süre zarfında erişime açık 253 makale ile 19 lisansüstü teze ulaşılmıştır. Alanda yapılmış olan çalışmaların derinlemesine incelenmesi adına araştırmada içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. İncelenen 272 çalışma betimsel istatistik yöntemleri (frekans ve yüzde) ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular araştırmaların ağırlıklı olarak makale türünde olduğu ve en fazla çalışmanın 2021 yılında yapıldığını göstermektedir. Alanda yapılan çalışmaların sonuçları incelendiğinde, pandemi sürecinde uzaktan eğitime ilişkin paydaşların motivasyonlarını etkileyecek çok fazla iç ve dış etmen olduğu, süreçte yaşanan olumsuzluklardan dolayı ezici bir çoğunluğun pandemi sürecinde uzaktan eğitimin faydalı olduğu ancak eğitimin verimliliği açısından örgün eğitimi tercih ettikleri, teknolojik / dijital cihazlara ulaşım ve internet erişimi olmayan öğrencilerin fazla olması dolayısıyla fırsat eşitsizliği ve dijital uçurumun oluştuğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Bununla birlikte incelenen çalışmalarda Teknik altyapı / yazılım ve donanım iyileştirmesi, acil uzaktan eğitim sürecine dahil olan paydaşlara destek sağlanması, yine tüm paydaşların hazırbulunuşluluğunu artırmak adına eğitimler verilmesi ve alandaki araştırmaların artırılması yönünde önerilerde bulunulduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the tendencies of the master's theses and doctoral dissertations in the field of distance education as well as articles written on this subject during the pandemic in Turkey. In this research, the aim is to reveal the trends of the studies on distance education activities implemented during the pandemic, and to direct new studies according to the data obtained. In line with the premise of this research, 253 articles and 19 postgraduate theses were selected. The pieces of work included were aligned with the scope of the research conducted between January 2020 and December 2021 with the keywords“distance education”,“pandemic”,“covid”,“corona”,“emergency distance education”,“corona”and“distance education in the pandemic process”, The resources were taken from“YOK”(Turkish council of higher education) national thesis centre's database and“DergiPark”ULAKBIM (Turkish national academic network and information centre) national article digital database. Content analysis method was used in the research in order to examine the studies in the field in depth. The 272 studies were analysed using descriptive statistical methods (frequency and percentage). The findings show that the studies were mainly done in form of articles and that most of them were conducted in 2021. When the results of the studies conducted in the field were examined, it is seen that there are many internal and external factors that will affect the motivation of the stakeholders regarding distance education during the pandemic, and that the overwhelming majority of them prefer formal education in terms of the efficiency of education. Besides, it has been concluded that inequality of opportunity and digital divide occur due to the high number of students without internet access. However, in the studies examined, it was seen that suggestions were made to improve the technical infrastructure software and hardware, in order to provide support to the stakeholders involved in the emergency distance education process, to provide trainings in order to increase the readiness of all stakeholders and to increase the research in the field.