Endüstri 4.0 emeğin niteliğini nasıl değiştirmektedir: Türkiye'de Endüstri 4.0 teknolojilerinin uygulandığı işletmelerde nitel bir araştırma
How Industry 4.0 is changing the quality of labor: A qualitative research on business in Turkey applaying Industry 4.0 technologies
  1. Tez No: 726290
  2. Yazar: BAYRAM BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN TİYEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tezin konusu dördüncü sanayi devriminin emeğin niteliğine olan etkisidir. Dördüncü sanayi devrimi ile beraber emeğin vasfında nasıl bir değişimin yaşandığı ve bu kapsamda hangi becerilerin ön plana çıktığının araştırılmasıdır. Bu tezin amacı yaşanan değişim ve dönüşümün anlaşılmasını sağlayarak emeğin yeniden vasıflandırılmasına ilişkin politikalar geliştirmek ve bu kapsamda emeğin vasıflanarak daha adil bir bölüşümden pay almasını sağlamaktır. Bu tezde nitel çalışma yöntemi benimsenmiş ve imalat sanayinin metal işkolunda faaliyet gösteren ve aynı zamanda üretimde endüstri 4.0 teknolojilerini kullanan 7 büyük ölçekli firma ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Mülakatlar MAXQDA 20 programı ile analiz edilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda imalat sanayinde üretimde aktif olarak nesnelerin interneti, big data, yapay zeka ve robotik teknolojilerin kullanıldığı bulgusuna ulaşılmıştır. Otomasyonlaşma kapsamının giderek genişlediği anlaşılmaktadır. Akıllı teknolojilerin üretimde kullanılması sonucu üretimde çalışan-makine birlikteliğinin yüksek katma değer oluşturduğu bulgulanmıştır. Yeni süreçte dijital okur-yazarlık, dijital beceriler, endüstri 4.0 teknolojilerini kullanabilen çalışanların vasıflı işgücünü oluşturduğu görülmektedir. Emeğin yeniden vasıflandırılmasına ilişkin yüz yüze mesleki eğitimlerin ve dijital eğitimlerin birlikte kullanılarak hibrid olarak ifade edilen yeniden vasıflandırma yönteminin tercih edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the effect of the fourth industrial revolution on the quality of labor. It is the research of what kind of change has occurred in the qualification of labor with the fourth industrial revolution and which skills come to the fore in this context. The aim of this thesis is to develop policies for the requalification of labor by providing an understanding of the change and transformation experienced, and in this context, to ensure that the labor is qualified and gets its share from a fairer distribution. In this thesis, a qualitative study method was adopted and in-depth interviews were conducted with 7 large-scale companies operating in the metal sector of the manufacturing industry and also using industry 4.0 technologies in production. Interviews were analyzed with MAXQDA 20. As a result of this research, it has been found that the internet of things, big data, artificial intelligence and robotic technologies are used most actively in production in the manufacturing industry. It has been understood that the scope of automation is gradually expanding. As a result of the use of smart technologies in production, it has been found that the combination of worker-machine in production creates high added value. It constitutes a skilled workforce of employees who can use digital skills and industry 4.0 technologies. In the requalification of labor, the method expressed as hybrid is applied.