Üniversite öğrencilerinde, mizaç ve karakter özellikleri, sosyal destek ve duygu düzenleme güçlüğü ilişkisinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
Examination of the relationship between university students, temperature and character features, social support and emotion regulation difficulty, according to some variables
- Tez No: 726293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRULLAH OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin algıladıkları sosyal destek düzeyleri ile duygu düzenleme güçlükleri arasındaki ilişkide mizaç ve karakter özelliklerinin rolünü incelemektir. Ek olarak üniversite öğrencileri arasında, TCI-R, MSPSS ve DERS-16 ölçeklerini kullanılarak, kendini yönetme, zarardan kaçınma, iş birliği yapma, aile desteği, özel insan desteği, arkadaş desteği ve duygu düzenleme güçlüğü ilişkisini belirli değişkenlere göre incelenmiştir. Araştırmaya üniversite öğrencisi olan 198 kadın (%70,7) ve 82 erkek (%29,3) olmak üzere toplamda 280 kişi katılmıştır. Araştırma verileri Sosyo-demografik Bilgi Formu, Mizaç ve Karakter Envanteri, -Gözden Geçirilmiş Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Hipotezleri test etmek için Bağımsız Örneklemler t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of temperament and character traits in the relationship between university students' perceived social support levels and emotional regulation difficulties. In addition, to examine the relationship between university students, self-directedness, harm avoidance, cooperation, family support, special human support, friend support, and difficulty in emotion regulation according to certain variables, using TCI-R, MSPSS and DERS-16 scales. A total of 280 people, 198 women (70.7%) and 82 men (29.3%) who were university students, participated in the research. Research data were collected with Sociodemographic Information Form, Temperament and Character Inventory -Revised Form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Emotion Regulation Difficulty Scale-Short Form. The obtained data were analyzed with the SPSS program. Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance, Pearson Correlation Analysis were applied to test the hypotheses.