Etkileşimli okuma yazmaya hazırlık eğitim programının okul öncesi dönem çocuklarının matematik becerilerine etkisi
The effect of the interactive early literacy educational program on the math skills of preschool children
  1. Tez No: 726624
  2. Yazar: TUBA MUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma, Etkileşimli Okuma Yazmaya Hazırlık Eğitim Programının okul öncesi dönem çocuklarının matematik becerilerine olan etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Bilecik il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir özel okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 10'u deney ve 9'u kontrol grubu olmak üzere toplam 19 çocuk, deney grubundaki çocukların aileleri ve sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem desenlerinden iç içe karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında ön test, son test ve kalıcılık testi kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel boyutunda ise durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Etkileşimli Okuma Yazmaya Hazırlık Eğitim Programı (EOYHEP) hazırlanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmanın nicel verileri, Kişisel Bilgi Formu ve Aydoğan vd. (2020) tarafından geliştirilen Erken Matematik Testi (EMAT); nitel verileri ise, Öğretmen Görüşme Formu ve Ebeveyn Görüşme Formu ile toplanmıştır. Araştırmada deney ve kontrol gruplarına EMAT ön test olarak uygulandıktan sonra EOYHEP deney grubuna haftada üç gün araştırmacı tarafından 36 etkinlik ve haftada iki gün evde ebeveynler tarafından 24 etkinlik olmak üzere 12 hafta boyunca toplamda 60 etkinlik uygulanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda elde edilen nicel verilerin analizinde; öncelikle deney ve kontrol gruplarının denkliğini belirlemek ve grupların son test puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde bir farklılaşma olup olmadığını saptamak amacıyla EMAT ölçeğinden elde edilen puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığı Mann-Whithey U Testi analiz tekniği ile test edilmiştir. Nicel verilerin analizinde Wilcoxen İşaret Testi ve Friedman Testi kullanılmış ve nitel verilerin analizi ise içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda; deney ve kontrol grubundaki çocukların ön test puanları karşılaştırıldığında, anlamlı düzeyde fark bulunmazken, EOYHEP uygulanmasından sonra yapılan deney ve kontrol grubu son test puan ortalamaları karşılaştırılmasında, deney grubunun lehine anlamlı düzeyde fark olduğu tespit edilmiştir. Deney grubu çocuklarının ön test ve son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında son test lehine anlamlı düzeyde fark bulunurken, yine kontrol grubu çocuklarının ön test ve son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında ise, sayı/sayma, geometri ve toplam puanlarında anlamlı düzeyde fark bulunmuştur. Deney grubuna son testten dört hafta sonra yapılan kalıcılık testi ile ön test puanları arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. EOYHEP'in okul öncesi çocuklarının matematik becerileri üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu, uygulanan programın etkisinin kalıcı olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın nitel bulgularında ise; öğretmen ve ebeveynlerin EOYHEP'in çocukların matematik becerileri üzerinde etkili olduğu yönünde görüş bildirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of the Interactive Early Literacy Education Program on the mathematics skills of preschool children. The study group of the research consists of a total of 19 children, 10 of which are in the experimental group and 9 in the control group, who attend a private pre-school education institution in Bilecik in the 2020-2021 academic year, the families of the children in the experimental group and the classroom teacher. In the research, the embedded design, which is one of the mixed method designs in which quantitative and qualitative research methods was used together. In the quantitative part of the study, a quasi-experimental design with pre-test, post-test, and retention test control group and in the qualitative part of the study a case study was used. Interactive Early Literacy Education Program was prepared within the scope of the research. No intervention was made in the control group. Quantitative data of the research were collected with Personal Information Form and Early Mathematics Test (EMAT) developed by Aydoğan et al. (2020); qualitative data were collected with the Teacher Interview Form and the Parent Interview Form. In the study, after EMAT was applied to the experimental and control groups as a pre-test, a total of 60 activities were applied to the EOYHEP experimental group for 12 weeks, 36 activities by the researcher three days a week and 24 activities by the parents at home two days a week. In the analysis of the quantitative data obtained in line with the purpose of the research; first, to determine the equivalence of the experimental and control groups and then the significance of the difference between the mean scores obtained from the EMAT scale was tested with the Mann-Whithey U Test analysis technique to determine whether there was a significant difference between the post-test mean scores of the groups and the groups. Wilcoxen Sign Test and Friedman Test were used in the analysis of quantitative data, and the analysis of qualitative data was examined with content analysis. As a result of the research, when the pre-test scores of the children in the experimental and control groups were compared, there was no significant difference, but when the post-test mean scores of the experimental and control groups were compared after the EOYHEP application, there was a significant difference in favor of the experimental group. When the pre-test and post-test mean scores of the experimental group children were compared, there was a significant difference in favor of the posttest. Also, when the pre-test and post-test mean scores of the control group children were compared, a significant difference was found in the number/counting, geometry, and total scores. It was observed that there was a significant difference between pre-test scores and retention test applied to the experimental group four weeks after the last test. It has been determined that EOYHEP has a significant effect on preschool children's mathematics skills, and the effect of the applied program is permanent. In the qualitative findings of the research, it was concluded that teachers and parents stated that EOYHEP was effective on children's mathematics skills. In this direction, recommendations were given.