Farklı bitirme ve parlatma işlemlerinin kompozit rezin örneklerin dentine makaslama bağlanma dayanımları üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Effect of different finishing polishing procedures on shear bond strength of composite resins
  1. Tez No: 727141
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı bitirme ve parlatma prosedürlerinin kompozit rezinlerin dentine makaslama bağlanma dayanımına etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada; 135 adet, çekilmiş insan üst santral dişi kullanıldı. Dişlerin kök kısımları mine sement sınırı rehber alınarak su soğutması altında standart bir frez kullanılarak aeratör yardımıyla uzaklaştırıldı. 1200 gridlik zımpara kağıtları kullanılarak standart bir dentin yüzeyi elde edildi. Örnekler rastgele 9 gruba ayrıldı ve dentin yüzeyine iki aşamalı kendinden pürüzlendirmeli adeziv sistem ve kompozit rezin 4 mm derinliğinde ve 4 mm çapında şeffaf plastik tüp kullanılarak tabakalama tekniği ile uygulandı. Kompoit rezin, LED ışık cihazı ile polimerize edildi. Kompozit rezinlerin oklüzal 1 mm tabakası işaretlendi ve farklı bitirme ve parlatma işlemleri kullanılarak uzaklaştırıldı. Grup 1'de herhangi bir bitirme işlemi uygulanmadı. Örneklerin yüzey parlatma işlemleri kompozit cila-bitim lastikleri kullanılarak gerçekleştirildi. Grup 2, Grup 3, Grup 4 ve Grup 5'te yüzeydeki 1 mm kompozit tabakası sırası ile siyah, yeşil, kırmızı ve sarı renkli frez kullanılarak uzaklaştırıldı. Grup 6, Grup 7, Grup 8, Grup 9 da sırası ile kalın, orta, ince ve çokince grenli diskler kullanılarak 1 mm kompozit tabakası yüzeyden uzaklaştırıldı. Takiben yüzeye Grup 1 deki parlatma işlemleri uygulandı. Örnekler 36,5°C'de etüvde 24 saat distile su içerisinde bekletildi. 24 saatin sonunda örneklerin makaslama bağlanma dayanımı testi universal test cihazı (Schimadzu IG-IS) kullanılarak 1 mm/dk hızda gerçekleştirildi. Elde edilen veriler kaydedildi. İstatistiksel analiz SPSS 26.0 programı ile gerçekleştirildi. Tukey test sonuçlarına göre; kontrol grubu ile siyah bantlı frez(G2) grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of different finishing and polishing procedures on composite resins bond strength to dentin. 135 freshly extracted human upper incisor teeth were used. The roots were removed with standard diamond bur under water coolant from cemento enamel junction. Uniform dentin surface was obtained with 1200 grits silicon carbide abrasives. The samples were randomly distributed to 9 groups. A two step self-etch adhesive resin was applied to dentin surface and composite resin was placed with a plastic mold (4 mm diameter, 4 mm depth) incrementally and polymerized with LED light curing unit. The upper 1 mm of resin composite was signed and removed by different finishing and polishing procedures. No finishing procedures were applied in Group 1 and rubber polishing instruments were used for polishing. In group 2,3,4, and 5; upper 1 mm thickness of resin composite removed by using black, green, red and yellow diamond burs respectively. In group 6, 7, 8 and 9: coarse, medium, fine and extra-fine aluminium oxide discs were used to remove upper 1 mm thickness of resin composite respectively. After that, polishing procedures in Group 1 were applied to the surface of all groups. All samples were stored in distilled water at 36,5 °C for 24 hours. Shear bond strength test was obtained with an universal testing machine (Schimadzu IG-IS) at 1mm/min crosshead speed. The data was recorded. Statistical analyze was performed with SPSS 26.0 programme. According to Tukey test results; statistically difference was observed between control group and black bur used group(G2) (p0,05).