Studies in Natural Products
Doğal Bileşiklerde Çalışmalar
  1. Tez No: 727251
  2. Yazar: SELMA BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JOSEPH D CONNOLLY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Glasgow
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez dört bölümden olusmaktadir." İlk bölüm Hepaticae adlı aileye ait bitkilerde bulunan sekonder metabolitler ve bunların genel yapilari hakkinda bilgi vermektedir. ikinci bölümde Marsupella türlerinin içerdigi bilesikler incelenmis ve Marsupella aquatica adlı bitkiden Uç tane amorphane(muurolane) tipi sesquiterpenoid izole edilmistir; [I R°, 6S°, 1os•] 2R•,3s•-diacetoxyamorpha-4,7(l l)-dien-8-one (1), [lR°, 6S°, ıos•12R•,3s•-diacetoxy- 71;,l 11;-epoxyamorph-4-en-8-one (2), and [IR°, 6S°, ıos•12s•-diacetoxyamorpha-4,7(11)­ dien-8-one (3). Üçüncü bölümde Nardia scalaris adli bitkinin iskoçya'nin çesitli ölgelerinden toplanmis olan örnekleri incelenmis ve biri diterpenoid, ent-(14S)-kaur-16-en­ , 4-yl hydrogen malonate (4) ve digeride sesquiterpenoid, marsupellone (5) olmak üzere iki lfüesik elde edilmistir. Son bölümde ise Annonaceae ailesinde görülen acetogeninlerin 1 imyasal yapıları incelenmis ve Miliusa velutina adlı yine bu aileye ait olan bitkiden yeni bir acetogenin türevi (6) asetatı olarak elde edilmistir
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter gives a general introduction dealing with. the nature of secondary metabolites and the skeletal types found in the Hepaticae. This is followed by an examination of the chemical constituents found in Marsupella species. Three amorphane -(muurolane) type sesquiterpenoids were isolated from Marsupella aquatica and their strı.:.'Ctures shown to be [lR*, -6S*, ıos*] 2R*,3s*­ diacetoxyamorpha-4,7(1l)-dien-8-one, [lR*, 6S*, ı-os*] 2R*,3s*-diacetoxy-7ç 1lç­ epoxyamorph-4-en-8-one, and [lR*, 6S*, ı-os*] 2s*-acetoxyamorpha-4,7(11)-dien-8-one. The third chapter consists of an investigation of the liverwort Nar.dia scalaris. Two compounds, ent-(14S)-kaur-t6..en-14-yl hydrogen malonate and the longipinane sesquiterpenoid, marsupeHone, were isolated. The last chapter deals with a discussion of the Annonaceous acetogenins and some other chemical constituents found in Annonaceous species. A new acetogenin derivative which contains a y-lactone ring and an ene-diyne chromophore was iso]ated for the first time from Milliusa velutina.