7. sınıf öğrencilerinin ölçüsel tahmin becerilerinin geliştirilmesinde Fermi problemlerine dayalı öğretim uygulanması: Eylem araştırması
Implementation of Fermi problem-based teaching in developing the measuremental estimation skills of 7th grade students: Action research
  1. Tez No: 728500
  2. Yazar: ZÜBEYDE ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. RENAN SEZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, yedinci sınıf öğrencilerine yönelik, ölçüsel tahmine ilişkin Fermi problemlerini içeren zenginleştirilmiş öğretim uygulamalarının ölçüsel tahmin becerisinin gelişimi üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda öğrencilerde matematik eğitimi açısından önemli olan tahmin ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesi için yapılması gerekenlerin belirlenmesi olduğundan araştırma yöntemi eylemaraştırması olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Adana ilinde Sarıçam ilçesinde 2020–2021 eğitim – öğretim yılı 2. dönemde öğrenim gören 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Eylem araştırmaları problemle doğrudan ilgili kişilerle gerçekleştirilir. Araştırmanın amacına ulaşabilmesi için okuldaki tüm 7. Sınıf öğrencilerinden veri alınmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda ölçüsel tahmin becerisi düşük olan sınıfın öğrencileri ile araştırma yürütülmüştür. Araştırma örneklemini 13 kız, 11 erkek olmak üzere toplam 24 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel veri toplama araçlarını“Ölçüsel Tahmin Hazır Bulunuşluk Testi”,“Öz Değerlendirme Formu”, süreç boyunca öğrencilerden alınan Fermi probleminin çözümünü içeren“Öğrenci Ürün ve Performansları”oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel veri toplama araçlarını ise açık uçlu problemlerin olduğu yarı yapılandırılmış“Ölçüsel Tahmin Görüşme Formu”, uygulama etkinliklerin sonunda öğrencilere yazdırılan“Yansıtıcı Günlükler”, dersi gözlemleyen öğretmenden alınan“Gözlemci Değerlendirme Formu”ve araştırmacı tarafından oluşturulan“Araştırmacı Notları”oluşturmaktadır. Bu araştırmada uygulama sürecinin incelenmesi ve süreçteki değişimlerin belirlenmesine yönelik uygulama öncesinde, uygulama sonrasında ve uygulama sürecinde elde edilen verilerin analizinde, veri türüne göre nitel ve nicel veri analizi teknikleri göz önündebulundurularak analizler yapılmıştır. Araştırma sonucunda nicel ve nitel verilerden elde edilen bulgular neticesinde, uygulama öncesinden uygulama sonrasına kadar olan süreçte, öğrencilerin ölçüsel tahmin becerilerinde büyük bir gelişme olduğu görülmüştür. Ölçüsel tahmine ilişkin Fermi problemlerini içeren zenginleştirilmiş öğretim uygulamalarının yedinci sınıf öğrencilerinin ölçüsel tahmin becerilerinin gelişimi üzerinde önemli ve olumlu bir etkisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the effect of enriched teaching applications including Fermi problems related to measurement estimation on the development of measurement estimation skill for seventh grade students. In this study, while determining the study group, criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used. The study group of the research consists of 7th grade students studying in the 2nd term of the 2020-2021 academic year in Sarıçam district of Adana province. Action research is carried out with people directly involved in the problem. In order for the research to reach its purpose, data were obtained from all 7th grade students in the school. In line with the data obtained, the research was conducted with the students of the class with low measurement estimation skills. The research sample consists of a total of 24 students, 13 girls and 11 boys. Quantitative data collection tools of the research consist of“Measurable Estimation Readiness Test”,“Self-Evaluation Form”,“Student Products and Performances”, which includes the solution of the Fermi problem received from the students throughout the process. The qualitative data collection tools of the research are the semi-structured“Scale Estimation Interview Form”with open-ended problems,“Reflective Diaries”written to the students at the end of the application activities,“Observer Evaluation Form”taken from the teacher observing the lesson, and“Researcher Notes”created by the researcher. In this research, analyzes were made by considering the qualitative and quantitative data analysis techniques according to the data type, in the analysis of the data obtained before, after and during the implementation, in order to examine the implementation process and determine the changes in the process. As a result of the findings obtained from the quantitative and qualitative data as a result of the research, it was seen that there was a great improvement in the measuremental estimation skills of the students in the process from the pre-application to the post-application. Enriched teaching practices including Fermi problems related to measurement estimation had a significant and positive effect on the development of measurement estimation skills of seventh grade students.