Üniversite öğrencilerinde ruminasyon ve mükemmeliyetçiliğin öğrencilerin sınav kaygısı ile olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of rumination and excellence at university students and exam anxiety of students
  1. Tez No: 728562
  2. Yazar: RABİA İSLİM DALBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEBRAİL KISA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırmanın amacı; üniversite öğrencilerinde görülen ruminasyon ve mükemmeliyetçiliğin öğrencilerin sınav kaygısı ile ilişkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu Şanlıurfa ilinin Haliliye ilçesindeki Harran Üniversitesi'nin 2021/2022 yılında öğrenim gören 228 kadın ve 210 erkek öğrencisi olan 438 lisans ve lisansüstü üniversite öğrencisidir. Araştırmanın modeli korelasyonel araştırma, örnekleme yöntemi basit seçkisiz örnekleme yöntemidir. Araştırmada“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Ruminatif Tepki Ölçeği”,“Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği”ve“Westside Sınav Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Gruplar arası ölçek skorları dağılımı farkı Mann-Whitney U testiyle değerlendirilmiştir. İkiden çok grup arasında ölçek skorları dağılımındaki fark için parametrik olmayan testlerden Kruskal-Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır. Kruskal Wallis testi sonucu %95 güven düzeyinde anlamlı olanlarda, farklılığın kaynağını belirlemek için Bonferroni çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Ölçek skorları ilişkisinde Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde I. Tip hata olasılığı α=0,05 belirlenerek analizlerde SPSS v21.0 programı kullanılmıştır. Bulgularda; üniversite öğrencilerinin ruminatif düşünce skoru ile mükemmeliyetçilik skoru, ruminatif düşünce skoru ile sınav kaygısı skoru ve sınav kaygısı skoru ile mükemmeliyetçilik skoru arasında anlamlı ilişki vardır. Katılımcıların ruminatif düşünce skorları ve yaşları arasında anlamlı fark vardır (p=0.004). Üniversite öğrencilerinin geviş getirir gibi düşünme skorları ve yaşları arasında fark vardır (p=0.022). Bulgulara göre; katılımcıların "anne eğitim durumlarına göre aileden eleştiri puanlarında (p=0.035) farklıdır. Katılımcıların baba eğitim durumlarına göre aileden eleştiri puanları farklılık göstermektedir. Ulaşılan bulgular; (p=0.001). (p=0.011), (p=0.027) sırasıyla üniversite ve lise mezunu, okuryazar, üniversite ve lisansüstü bulgularıdır ve farklılık vardır. Katılımcıların babalarının eğitim durumlarına göre sınav kaygısı puanlarında farklıdır (p=0.009). Bulgular; ruminatif düşünce skoru ile mükemmeliyetçilik skoru anlamlı ilişkilidir, ruminatif düşünce skoru ile sınav kaygısı skoru anlamlı ilişkilidir ve sınav kaygısı ile mükemmeliyetçilik anlamlı ilişkilidir, şeklindedir. Araştırma sonuçları; ruminasyon, mükemmeliyetçilik ve sınav kaygısı arasında anlamlı ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research; The aim of this study is to examine the relationship between rumination and perfectionism in university students and their test anxiety. The study group of the research is 438 undergraduate and graduate university students, 228 female and 210 male students, studying at Harran University in the Haliliye district of Şanlıurfa province in 2021/2022. The research model is correlational research, sampling method is simple random sampling method.“Sociodemographic Information Form”,“Ruminative Response Scale”,“Frost Multidimensional Perfectionism Scale”and“Westside Exam Anxiety Scale”were used in the research. The difference in the distribution of scale scores between the groups was evaluated with the Mann-Whitney U test. Kruskal-Wallis Analysis of Variance, one of the non-parametric tests, was used for the difference in the distribution of scale scores between more than two groups. The Bonferroni multiple comparison test was used to determine the source of the difference in those whose Kruskal Wallis test result was significant at 95% confidence level. Spearman Correlation Analysis was used in the relationship between scale scores. In statistical analysis, the probability of Type I error was determined as α=0.05 and SPSS v21.0 program was used in the analysis. In the findings; There is a significant relationship between university students' ruminative thought score and perfectionism score, ruminative thought score and test anxiety score, and test anxiety score and perfectionism score. There is a significant difference between the ruminative thought scores and ages of the participants (p=0.004) There is a difference between university students' ruminant thinking scores and ages (p=0.022). According to the findings; According to the "mother's education level, the scores of criticisms from the family (p=0.035) of the participants are different. Findings; (p=0.001). (p=0.011), (p=0.027) are university and high school graduate, literate, university and graduate findings, respectively, and there is a difference. According to the educational status of the fathers of the participants, their test anxiety scores are different (p=0.009). Results; ruminative thought score and perfectionism score are significantly related, ruminative thinking score and test anxiety score are significantly related, and test anxiety and perfectionism are significantly related. Research results; showed that there is a significant relationship between rumination, perfectionism and test anxiety.