COVID-19 salgını korkusunun sağlık çalışanlarının etik ahlaki duyarlılık durumları ve iş yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of the fear of the COVID-19 epidemic on the ethical moral sensitivity status and quality of work life of healthcare workers
  1. Tez No: 728710
  2. Yazar: ÖZLEM KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE BULUT UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Covid-19 salgını korkusunun sağlık çalışanlarının etik ahlaki duyarlılık durumları ve iş yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma ilişki arayan tanımlayıcı nitelikte bir çalışmadır. Araştırmanın verileri“Koronavirüs 19 Fobisi (CP19-S) Ölçeği”,“Ahlaki Duyarlılık Anketi”,“İş Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. Veriler Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Korkuteli Devlet Hastanesi'nde araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden hemşirelerden ve doktorlardan toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan hemşireler (1074 kişi) ve doktorlar (883 kişi) ile Korkuteli Devlet Hastanesi'nde görev yapan hemşireler (70 kişi) ve doktorlar (30 kişi) oluşturmaktadır. Örneklem sayısı G- Power 3.1.9.2 programı aracılığıyla hesaplanmıştır. Çalışmaya 205'i kadın 87'si erkek olmak üzere 292 kişi katılmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizi SPSS 22.0 versiyonu ile yapılmıştır. Normal dağılım gösteren değişkenler One Sample t-testi ve One Way ANOVA testi, normal dağılım göstermeyenler ise Mann-Whitney U testi ve Kruskall-Wallis testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan katılımcıların %67.12'si hemşire, %70.21'i kadın, %29.79'u erkek, yoğun olarak %52.05 ile 20-31 arası yaş grubunda, %57.53'ünün evli ve %47.94'ünün çocuk sahibi olduğu saptandı. Katılımcıların %17.80'inin Covid-19 servisinde, %56.5'inin diğer yataklı servislerde çalıştığı, en fazla katılımcının %40.75 ile lisans eğitim seviyesinde ve %41.09 ile de 0-5 yılları arasında çalışma deneyimine sahip olan gruplardan oluştuğu bulunmuştur. Tanıtıcı özelliklerden sadece çalışılan yıl ile her üç ölçek arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. 24 yıl ve üzeri çalışanlarda Covid-19 korkusunun düşük, ahlaki duyarlılığın yüksek, iş yaşam kalitesinin düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effect of the fear of the Covid-19 pandemic on the ethical sensitivity of health workers and their quality of work life. The research is a descriptive study looking for a relationship. The data of the study were obtained with the“Coronavirus 19 Phobia (CP19-S) Scale”,“Moral Sensitivity Questionnaire”,“Work Life Quality Scale”and“Personal Information Form”. Data were collected from nurses and doctors who voluntarily agreed to participate in the study at Antalya Training and Research Hospital and Korkuteli State Hospital. The population of the study consists of nurses (1074 people) and doctors (883 people) working at Antalya Training and Research Hospital, and nurses (70 people) and doctors (30 people) working at Korkuteli State Hospital. The number of samples was calculated using the G-Power 3.1.9.2 program. A total of 292 people, 205 women and 87 men, participated in the study. Statistical analysis of the study was done with SPSS version 22.0. Normally distributed variables were evaluated using One Sample t-test and One Way ANOVA test, and non-normally distributed variables were evaluated using Mann-Whitney U test and Kruskall-Wallis test. It was determined that 67.12% of the participants participating in the study were nurses, 70.21% were women, 29.79% were men, 52.05% were mostly in the 20-31 age group, 57.53% were married and 47.94% had children. It was found that 17.80% of the participants worked in the Covid-19 service, 56.5% in other inpatient services, the highest number of participants was at the undergraduate education level with 40.75% and with 41.09% working experience between 0-5 years. A statistically significant difference was found only between the descriptive features, the year of employment and all three scales. It has been observed that the fear of Covid-19 is low, moral sensitivity is high, and the quality of work life is low in employees who are 24 years or more.