Yeni teknolojilerin işyeri düzeyindeki çalışma ilişkilerine etkileri
The Effects of new technologies on labor relations at the level of workplace firms
  1. Tez No: 72890
  2. Yazar: ŞEVLEDA TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM KORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET Teknolojik değişme olgusu emek sürecinden ayrı görülemez. Teknolojiyi emeğin üretim araçları etrafında örgütlenmesi olarak tanımlayabiliriz. Bu bağlamda, birinci bölümde; öncelikle teknolojik değişmenin tarihsel dinamikler içinde ortaya çıkışı irdelenmeye çalışılmıştır. Kapitalist üretim ilişkileri içinde sınıflar savaşımı (emek- sermaye) içinde teknolojinin nasıl ortaya çıktığı, nasıl geliştiği ve emek ile sermaye açısından taşıdığı anlamlar sorgulanmaya çalışılmıştır. Bu sorgulayış merkez ülkelerin 1970'lerde yaşadığı ekonomik kriz ve bu krizi gidermeye yönelik yeni ekonomik yapılanmada teknolojik değişmenin rolü farklı kuramsal yaklaşımlar yönünden ele alınmış ve bu kuramlardan krizi;“teknolojik gelişme”yi merkeze koyarak açıklayabilen yeni kapitalist yapılanmanın (Post-Fordizm) temel karakteristikleri ve bu karakteristiklerin dünyadaki yansımaları ortaya konmaya çalışılmıştır. ikinci bölümde ise, yeni teknolojilere dayalı üretim yapısının (Post-Fordizm) gelişmiş ülkeler ile Türkiye açısından makro (genel ekonomi), mikro (firma) düzeyde ve endüstriyel ilişkiler açısından yolaçuğı değişiklikler özellikle merkez-çevre ülkeleri yönünden meydana gelen eşitsiz görünümleri de gözönünde tutularak karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada Türkiye ve gelişmiş ülkelerdeki görünümler sadece genel karakteristikler açısından sınırlı bir düzeyde yapılabilmiştir. Bunun nedeni ise, hem bu yeni teknolojilere dayalı üretim sürecinin yeni gelişen bir süreç olması nedeniyle emek açısından ortaya çıkan etkinliklerinin çok net olması ve hem de bu çalışmanın özgül amacı gereği sınırlılığından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fact of Technological change cannot be considered apart from labor process. We can define technology as the organizing of labor around means of production. In this sense, in the first chapter; the appearence of technological change within the historical dynamics has been dealt with. In this chapter how technologies appeared in the middle of capitalist production relations and fight of classes (labor vs. capital), how they developed and what they meant in terms of labor and capital have been dealt with. The economic crisis which the control countries had undergone in 1970 s. and the role of technological change on new economic restructuring in the attempts to eliminate that crisis have been studied in terms of different theoretical approaches and the basic characteristies of new capitalist structuring (Post-Fordizm) which can define“technological change”placing it in the centre and the reflections of those characteristics in the world have been pointed out. In the second chapter, the changes which the production structure (Post- Fordizm) based on new technologies caused for developed countries and Turkey at macro and micro levels and in terms of industrial relations have been compared. considering the inegual among central and surrounding practices countries. In this study, a comporsion of only general characteristics has been made between Turkey and developed countries at a limited level. The reason of this is that the production process used in these new technologies is a new developing process and its effects are not so clear.