4-6 yaş arasında çocuğu olan annelerin riskli oyuna izin verme düzeyleri ile çocukların öz-düzenleme becerilerinin incelenmesi
Investigation of permission levels of risky play and children's self-regulation skills among mothers with 4–6 year-old children
- Tez No: 729505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KAYTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Araştırmada 4-6 yaş arasında çocuğu olan annelerin riskli oyuna izin verme düzeyleri ile çocukların öz-düzenleme becerilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi ve annelerin riskli oyuna izin verme düzeyleri ile çocukların özdüzenleme becerileri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini çocuğu Karabük il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anaokullarına devam eden toplam 318 anne oluşturmuştur. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Riskli Oyunlara İzin Verme Ölçeği”ve“4-6 Yaş Çocuklarına Yönelik Öz-düzenleme Becerileri Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon katsayısı ve doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the levels of allowing risky play and the self-regulation skills of the mothers who have children between the ages of 4-6. The sample of the study consists of 318 children aged 4-6 in kindergartens in Karabuk. The research data was collected from the“Personal Information Form”,“The Scale of Allowing Risky Plays”and the“Scale of Self-regulation Skills for 4-6 Years Old Children”. T-test, one-way analysis of variance (ANOVA) tests, Pearson Correlation coefficient and linear regression analysis were used in the analysis of the research data. As a result of the research, mothers' levels of allowing risky games, mother's age, mother and father's education level, number of children, mother's working status, frequency of playing games with their children, levels of risky games played as a child, and the child's birth order, age and duration of attending preschool education institution. It was found that there was a significant difference between children's selfregulation skills and mother's education level, the frequency of playing games with the mother's child, and the place where the child often played games. As a result of the research, no significant difference was found between the levels of mothers' allowing risky play and father's age, gender of the child and where the often plays. There was no significant difference between children's self-regulation skills and mother's age, father's age, father's education level, number of children, mother's employment status, mother's risky play as a child, child's gender, birth order, age and duration of preschool education. It was determined that there was a positive relationship between mothers' levels of allowing risky play and children's self-regulation skills, and mothers' allowing risky play predicted self regulation skills.