Yerel yönetimlerde lider-üye etkileşiminin iş performansı ve örgütsel bağlılığa etkisi
Leader-member exchange on business performance and organizatinal commitment in municipal corporation
- Tez No: 729586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR DİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Liderlikle ilgili yapılan ilk çalışmalar genellikle liderin grup üyeleri ile benzer ilişkiler içinde olduğunu ve aynı davranış biçimini benimsediğini kabul etmekteydi. Modern liderlik teorilerinden Lider-Üye Etkileşimi yaklaşımına göre ise başarılı liderler her bir grup üyesini bağımsız ve farklı bireyler olarak değerlendirmekte ve farklı nitelikte ilişkiler geliştirmektedir. Bu çalışmada, yerel yönetimlerde lider-üye etkileşiminin iş performansına ve örgütsel bağlılığa etkisi incelenmektedir. Tezde, geliştirilen araştırma sorularının anlaşılması için üretilen hipotezler çerçevesinde Lider-Üye etkileşimi, örgütsel bağlılık ve iş performansı arasındaki ilişkiler irdelenmiştir. Bahsi geçen hipotezler üzerinden kurulan model anlamlı olarak yorumlanmıştır. Bu bağlamda, araştırmamızda örgütsel bağlılık bağımsız değişken, iş performansı bağımlı değişken ve lider-üye etkileşimi aracı değişken olarak belirlenmiştir. Saha çalışması ile bu hipotezlerin test edilmesi için Antalya ilinin bir ilçe belediyesinde çalışan 261 çalışandan anket yardımıyla verilen toplanmış ve 228 tane anket analiz için uygun bulunmuştur. Araştırma modelinde yer alan değişkenler arasındaki ilişkilerin SPSS programı PROCESS makro ile test edilmiştir. Aracı değişkenin anlamlı olup olmadığı Bootstrap (5000) yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, örgütsel bağlılık iş performansı üzerinde doğrudan etkisinin varsayılan yönde ve anlamlı olduğu, ayrıca örgütsel bağlılık değişkenin sabit tutulduğunda lider-üye etkileşim değişkeninin iş performansı üzerinde aracı değişken olarak pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu bulgulanmıştır. Bunların yanında aracı değişkenin varlığı durumunda toplam etkide azalmaya neden olduğu için kısmi aracı değişken olarak anlamlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Early studies on leadership generally accepted that the leader had similar relationships with group members and adopted the same behavior. According to the Leader-Member Exchange approach, one of the modern leadership theories, successful leaders evaluate each group member as independent and different individuals and develop relationships of different qualities. In this study, the effect of leader-member exchange on job performance and organizational commitment in local governments is examined. In the thesis, the relations between Leader-Member Exchange, organizational commitment and job performance were examined within the framework of the hypotheses produced to understand the research questions developed. The model built on the aforementioned hypotheses has been interpreted as meaningful. In this context, organizational commitment was determined as the independent variable, job performance as the dependent variable, and leader-member interaction as the mediator variable in our study. In order to test these hypotheses with the field study, the data from 261 employees working in a district municipality of Antalya were collected with the help of questionnaires and 228 questionnaires were found suitable for analysis. The relations between the variables in the research model were tested with the SPSS program PROCESS macro. Whether the mediating variable was significant or not was analyzed with the Bootstrap (5000) method. According to the results of the analysis, it has been found that the direct effect of organizational commitment on job performance is in the assumed direction andsignificant, and when the organizational commitment variable is kept constant, the leader-member interaction variable has a positive and significant effect on job performance as a mediating variable. In addition, it shows that it is significant as a partial mediator variable, as it causes a decrease in the total effect in the presence of a mediating variable.