Üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanımının yeme bozukluğuna etkisi
The effect of social media use on eating disorder in university educational individuals
  1. Tez No: 729587
  2. Yazar: ESRA ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Psikoloji, Gastronomy and Culinary Arts, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada amacı doğrultusunda hazırlanan bir bağımlı değişken (Yeme Bozukluğu) ve bir bağımsız değişken (Sosyal Medya Bağımlılığı) bulunmaktadır. Çalışmanın ömeklemini üniversite düzeyinde yer alan 18-30 yaş arası 392 üniversite öğrencilerinden oluşturmaktadır. Araştırmada kişisel bilgi formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda katılımcıların cinsiyeti, yaşı, kilosu, boyu, sınıfı grup ortalama puanları arasında farklılık oluşturmadığı fakat sosyal medya uygulaması kullanım sayısı, medya kullanım amaçları grup ortalama puanları arasında farklılık oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca sosyal medya bağımlılığı, meşguliyet, duygu durum değişikliği, tekrarlama, çatışma, yeme bozukluğu, beden şekli ve kilo ile ilgili duygu ve düşünceler, kısıtlı yeme motivasyonu ve davranışı, işlevsellik ve kontrol kaybı, tıkanırcasına yeme grup ortalama puanları arasında farklılık oluşturmadığı ve ayrıca katılımcıların kullandığı cihazlar açısından, sosyal medya kullanma zamanı, sosyal medyaya bağlanma süresi açısından da farklılık oluşturmadığı sonucuna varılmıştır. Sosyal medya bağımlılığı ve yeme bozukluğu arasındaki ilişki parametrik test yöntemlerinden“Pearson Korelasyon Analizi”yle incelendiğinde; sosyal medya bağımlılığı ile yeme bozukluğu arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönde ve düşük düzeyde ilişki olduğu ve katılımcıların sosyal medya bağımlılığı arttıkça yeme bozukluğu da arttığı belirlenmiştir. Ayrıca sosyal medya bağımlılığının, yeme bozukluğunun varyansının %5,3'ünü açıklayabildiği ve sosyal medya bağımlılığı, yeme bozukluğunu istatistiki bakımdan anlamlı ve pozitif yönde yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, there is a dependent variable (Eating Disorder) and an independent variable (Social Media Addiction) prepared in line with its purpose. The sample of the study consists of 392 university students between the ages of 18-30 at the university level. Personal information form, Social Media Addiction Scale and Eating Disorder Rating Scale were used as data collection tools in the study. As a result of the study, it was concluded that the gender, age, weight, height and class of the participants did not make a difference between the group average scores, but the number of social media application usage and media usage purposes created a difference between the group average scores. In addition, there was no difference between the group mean scores of social media addiction, occupation, mood changes, repetition, conflict, eating disorder, body shape and weight-related feelings and thoughts, restricted eating motivation and behavior, loss of functionality and control, and binge eating. It has been concluded that there is no difference in terms of the devices used, the time of using social media and the time of connecting to social media. When the relationship between social media addiction and eating disorder is analyzed by“Pearson Correlation Analysis”, one of the parametric test methods; It was determined that there was a statistically significant, positive and low level relationship between social media addiction and eating disorder and as the participants' social media addiction increased, the eating disorder increased. In addition, it was determined that social media addiction could explain 5.3% of the variance of eating disorder and social media addiction predicted eating disorder statistically significantly and positively.