Girişimcilik eğitimi, dijital okuryazarlık becerileri ve bireysel yenilikçiliğin açık öğretim turizm öğrencilerinin dijital girişimcilik eğilimlerine etkisi
The effects of entrepreneurship education, digital literacy skills and personal innovativeness on digital entrepreneurship tendency of open education tourism students
  1. Tez No: 730371
  2. Yazar: SHOVGİ ZEYNALOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE DOĞANTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, İşletme, Education and Training, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırma, açık öğretim turizm öğrencilerinin dijital girişimcilik eğilimlerini; girişimcilik eğitimi, dijital okuryazarlık becerileri ve bireysel yenilikçilikleri kapsamında incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda öncelikle bu ilişkileri test etmek için bir model oluşturulmuş ve hipotezler geliştirilmiştir. Araştırmada veriler kolayda örnekleme yöntemiyle, çevrimiçi ortamda, anket tekniği ile toplanmış; 382 adet geçerli anket elde edilmiştir. Anket verileri üzerinde öncelikle geçerlilik ve güvenilirlik analizleri gerçekleştirilmiş, yapısal model ise en küçük kareler yöntemiyle gerçekleştirilen yapısal eşitlik modellemesiyle test edilmiştir. Araştırma sonuçları, turizm öğrencilerinin dijital okuryazarlık becerilerinin ve girişimcilik eğitimlerinin bireysel yenilikçilik ve dijital girişimcilik eğilimleri üzerinde doğrudan ve pozitif etkiye sahip olduğunu ve bu ilişkilerde bireysel yenilikçiliğin kısmen de olsa aracılık etkisinin olduğunu göstermektedir. Araştırmada aynı zamanda bireysel yenilikçiliğin, öğrencilerin dijital girişimcilik eğilimine doğrudan etkisinin olduğu sonucuna da ulaşılmıştır. Eğitim programlarında teknoloji desteğiyle birlikte sağlanacak girişimcilik eğitiminin, hem öğrencilerin dijital okuryazarlık ve bireysel yenilikçilik düzeyini, hem de dijital girişimcilik eğilimini artıracağı öngörülmektedir. Bu kapsamda turizm programlarına, dijital çağın dinamikleriyle farklı eğilimler gösteren öğrencilere dijital girişimcilik yeteneklerini kazandırmanın yanı sıra onları girişimciliğe yönlendirecek yenilikçi bakış açısını da kazandırmaları konusunda gerekli adımları atması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine open education tourism students' digital entrepreneurship tendency, within the scope of entrepreneurship education, digital literacy skills and personal innovativeness. In this context, first of all, a model has been formed to test these relationships and hypotheses have been developed. In the research, online survey data was collected via convenience sampling method and 382 valid questionnaires were obtained. Firstly, validity and reliability analysis were carried out on the survey data and the structural model was tested with partial least squares structural equation modeling. The results of the research demonstrated that tourism students' digital literacy skills and entrepreneurship education have a direct positive effect on personal innovativeness and digital entrepreneurship tendencies, and that personal innovativeness has a partial mediation effect in these relations. In the research, it was also concluded that personal innovativeness has a direct effect on students' digital entrepreneurship tendency. Entrepreneurship training, which will be provided with technology support in education programs, is predicted to increase both students' digital literacy and personal innovativeness levels, as well as their digital entrepreneurship tendencies. In this context, it is recommended that tourism programs take the necessary steps to provide students with digital entrepreneurship skills, who show different tendencies with the dynamics of the digital age, as well as to gain an innovative perspective that will guide them to entrepreneurship.