Sürdürülebilir kalkınma bağlamında yeşil enerjinin rolü: Sivas ili örneği
The role of green energy in sustainable development: The case of Sivas
- Tez No: 730380
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Küreselleşmeyle birlikte çoğalan bilinçsiz kaynak tüketimi, kaynak devamlılığının ve yaşanılabilir bir çevrenin gelecek nesillere aktarılabilmesi için çok hızlı bir şekilde önlem alınması gereken küresel bir uğraş yaratmıştır. Bu uğraş, bugünkü yaşam kalitesinin gelecekte devam ettirilebilmesi için, ekonomi merkezinde“insanın”yer aldığı ve“sürdürülebilir kalkınma”adı verilen kavramı ortaya çıkarmıştır. Herhangi bir ülke için tek başına ekonomik kalkınma ya da büyümenin bir anlam ifade etmediği, bu kalkınma ve büyümenin çevreye duyarlı ve yenilikçi olmasının anlaşılması, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil enerji gibi kavramların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Fosil enerji kaynaklarının üretimi, tüketimi ve atıklarının canlı ve çevreye olan olumsuz etkileri, bu kaynakların sınırsız olmaması, ülkeleri yeşil enerji kaynaklarına yönelterek sürdürülebilir kalkınmayı yeşil enerji üretimi ile değerlendirmeye itmiştir. Türkiye'de de geçmiş yıllarda enerji yatırımları genellikle ithal fosil yakıtlarla çalışan termik santrallere yapılmış, bu da günümüze kadar ulaşan çevresel ve ekonomik problemler ortaya çıkarmıştır. Türkiye son yıllarda yeşil enerji yatırımlarını oldukça arttırmış, bunun olumlu sonuçlarını ve sürdürülebilir kalkınmaya pozitif etkilerini Birleşmiş Milletler üyesi ülkeler tarafından 2030 yılının sonuna kadar ulaşılması amaçlanan on yedi sürdürülebilir kalkınma hedefinden yedinci ve sekizinci hedefleri olan“erişilebilir ve temiz enerji”ile“insana yakışır iş ve ekonomik büyüme”hedeflerini sentezleyerek ulaşmaya çalışmaktadır. Yeşil enerji yatırımlarının Sivas ili sürdürülebilir kalkınmasına etkilerinin analiz edilmeye çalışıldığı bu çalışmada, durum analizi deseni yaklaşımı benimsenmiş olup, veri toplama teknikleri açısından ise gözlem, belge taraması ve swot analizi kullanılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın amacı, yöntemi, önemi, varsayımları olmak üzere teorik çerçeve ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde“sürdürülebilir kalkınma”kavramı tarihsel olarak irdelenmiştir. Üçüncü bölümde yeşil enerji kavramı ve yeşil enerji türleri ile bunların sürdürülebilir kalkınmaya olan etkileri araştırılmıştır. Çalışmamızın dördüncü bölümünde ise Sivas ilinde sürdürülebilir kalkınma yaklaşımları ve yeşil enerji ile yeşil enerji yatırımları analiz edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu bölümde swot analizi yapılarak Sivas ili için incelediğimiz sürdürülebilir kalkınma bağlamında yeşil enerji kaynaklarının etkileri analiz edilmiştir. Son bölüm olan tartışma ve sonuç bölümünde ise Sivas ili yeşil enerji kaynaklarının ilin sürdürülebilir kalkınmasına olan etkileriyle ilgili bulgularımız değerlendirilerek çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Unconscious resource consumption, which has proliferated with globalization, has created a global endeavor that needs to be taken very quickly in order to transfer resource continuity and a livable environment to future generations. In order to sustain the quality of life today in the future, this endeavor has revealed the concept of“sustainable development”, in which“man”is located in the economic center. For any country, economic development or growth alone makes no sense, and understanding that this development and growth is environmentally conscious and innovative has led to the emergence of concepts such as sustainable development and green energy. The negative effects of the production, consumption and waste of fossil energy sources on the living and environment, the fact that these resources are not unlimited, has led countries to evaluate sustainable development with green energy production by directing them to green energy sources. In Turkey, energy investments in the past years were usually made to thermal power plants powered by imported fossil fuels, which has created environmental and economic problems that have survived to the present day. Turkey has increased its green energy investments considerably in recent years, and is trying to achieve its positive results and positive effects on sustainable development by synthesizing the seventh and eighth goals of“accessible and clean energy”and“decent business and economic growth”from the seventeen sustainable development goals aimed at achieving by the United Nations member states by the end of 2030. In this study, in which the effects of green energy investments on the sustainable development of Sivas province are tried to be analyzed, the situation analysis design approach is adopted and observation, document scanning and SWOT analysis are used in terms of data collection techniques. The study consists of five parts. In the first chapter, the theoretical framework, including the purpose, method, importance and assumptions of the study, is discussed. In the second part of the study, the concept of“sustainable development”has been historically examined. In the third chapter, the concept of green energy and green energy types and their effects on sustainable development are investigated. In the fourth part of our study, sustainable development approaches and the role of green energy and green energy investments in Sivas province were tried to be analyzed. In addition, swot analysis was carried out in this section and the effects of green energy sources were analyzed in the context of sustainable development that we examined for Sivas province. In the last part, the discussion and conclusion part, our findings about the effects of green energy resources of Sivas province on the sustainable development of the province were evaluated and various suggestions were made.