Annelerin bilinçli farkındalık (mindfulness) düzeyi ile okul öncesi dönem çocuklarının kaygı düzeyi ve arkadaşlık becerileri arasındaki ilişki
The relationship between mothers' mindfulness level and preschool children's anxiety level and friendship skills
  1. Tez No: 730403
  2. Yazar: SİNEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitime devam eden 48 ay ve üzeri çocuğa sahip annelerin ebeveynlikte bilinçli farkındalık düzeyleri ile çocuklarının kaygı düzeyi ve arkadaşlık becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılı içerisinde Samsun'un Atakum ilçesinde bulunan resmi ilköğretim anasınıfları ve bağımsız anaokullarına devam eden 48 ay ve üzeri 242 çocuk ve anneleri ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Genel Bilgi Formu”,“Ebeveynlikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği (MIPQ-TR)”,“Yeniden Düzenlenen Okul Öncesi Kaygı Ölçeği”ve“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeğinin (OSBED) Arkadaşlık Becerileri”alt ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında, bağımsız değişkenlerin kategori sayısına göre, bağımsız örneklemler için T testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile analiz edilmiştir. Farklılığın anlamlı olması durumunda, farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için Bonferroni testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile incelenmiştir. Yapılan istatistiklerde anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between the conscious awareness levels of mothers with children aged 48 months and older who continued preschool education and their children's anxiety level and friendship skills. In this context, the research was carried out with 242 children and their mothers for 48 months and older who continued their official primary kindergartens and independent kindergartens in Atakum district of Samsun during the 2021-2022 academic year. In the research,“General Information Form”,“Conscious Awareness in Parenting Scale (MIPQ-TR)”,“Revised Preschool Anxiety Scale”and“Friendship Skills of Preschool Social Skills Assessment Scale (OSBED)”were used as data collection tools. The data obtained were analyzed in the SPSS program by T-test and One-Way Variance Analysis (ANOVA) for independent samples according to the number of categories of arguments. If the difference is significant, the Bonferroni test was used to determine which group the difference originated from. The relationships between variables were examined with Pearson Moments Multiplication Correlation Coefficient. In the statistics, the level of signiation is determined as 0.05.