A discourse analysis of story-based lessons with young learners in an EFL context from the perspective of classroom interactional competence
Çocuklar ile yürütülen hikaye temelli İngilizce öğretimi derslerinde sınıf içi söylemin etkileşim becerileri açısından çözümlemesi
- Tez No: 730645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Konuşma çözümlemesi metodundan faydalanan bu çalışma, çocuklar ile yürütülen hikaye temelli derslerdeki sınıf içi söylemini inceleyen nitel bir çalışmadır. Sınıf içi söylemin etkileşimsel yapısını göstermek amacıyla, hikaye temelli ders işlenen iki tane anasınıfının 16 ders saati sesli olarak kayıt altına alındı ve konuşma çözümlemesi kurallarına uygun olarak yazıya aktarıldı. Verinin toplandığı kurum, eğitimin ilk yılları için hazırlanmış olan PYP müfredatını uygulayan özel bir IB okuludur. Çalışmanın katılımcılarını 6 yaş grubundan 24 öğrenci ve iki öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde; sözü edilen katılımcılar, müfredata uygun bir şekilde önceden seçilen 3 farklı hikaye işlemişlerdir. Toplanan veri söylem analizi perspektifiyle analiz edilmiştir. Bu analizde, hikaye temelli derslerin üç farklı aşamasının ardışıklık düzeni, söz alma eylemlerini ve öğretmenler tarafından öğrencilerin hatalarının nasıl düzeltildiği incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları, derslerin tahmin etme ve deneyim paylaşma gibi aktiviteler içeren ön-okuma bölümlerinde; daha fazla etkileşimsel örüntünün ve öğrencilerin başlattığı dizilerin olduğunu göstermiştir. Derslerin diğer bölümlerinde ise öğretmen konuşması, hikayelerin içerikleri ve sınıf içi etkinlikler gibi bağlamsal faktörlerin; etkileşimsel kaynaklar ve katılım yapısı üzerinde çeşitlilikler yarattığı gözlenmiştir. Ayrıca, okulun uyguladığı müfredatın temel yaklaşımı olan tematik öğrenmenin sınıf içi söylem ve etkileşim üzerinde önemli bir etkisi olmuştur. Çalışmanın sonuçları; hikaye temelli derslerin öğrencilerin sınıf içi etkileşim becerileri üzerine muhtemel etkileri açısından tartışılmıştır. Çalışmanın, İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği sınıflardaki mikro çözümleme yaklaşımı, çocuklarla hikaye temelli dersler ve sınıf içi etkileşim becerileri için önerileri olmuştur.
Özet (Çeviri)
Drawing on the methodological framework of conversation analysis, the study investigates the story-based classroom discourse with young learners of English in an EFL context. To present the interactional organization of the classroom interaction, 16 hours of story-based lessons at two kindergarten classrooms were audio-recorded and transcribed in detail. The institution where the data was collected from was a private IB school following the Primary Years Programme (PYP) curriculum. The participants were 24 young learners at the age of 6 and two teachers. During the data collection process, students and teachers read three different stories in the classrooms, which were selected previously by the teachers based on the pedagogical goals in the curriculum. The data was analyzed from a discourse-analytic perspective to explore the sequence organization, turn-taking and repair practices of three main parts of the lessons, which were pre-reading, while-reading and post-reading. The results of the study demonstrated that more varied interactional patterns and student initiations were found in the pre-reading parts of the lessons including guessing and sharing experiences activities. The interactional resources and participation framework in the other parts showed differences depending on the contextual factors such as the teacher talk, the contents of the stories and the classroom activities. Also, the theme-based approach of the curriculum had a significant impact on the classroom discourse and interaction. The findings were discussed in terms of the possible effects of story-based lessons on students' classroom interactional competences. The study has implications for the micro-analytic understanding of EFL classrooms, story-based lessons with young learners and classroom interactional competence.