Sendikal güvenceler
Union guarantees
- Tez No: 730755
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE BİNNUR TULUKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun 23. maddesinde sendika yöneticiliğinin güvencesi, 24. maddesinde işyeri sendika temsilcisinin güvencesi, 25. maddesinde ise sendika üyeliğinin güvencesi düzenlenmiştir. Sendikal güvenceler, dört bölüm halinde incelenmiştir. Tezimizin birinci bölümünde“sendika kavramı ve sendikal özgürlüğü”incelenmiştir. İkinci bölümde“sendika üyeliği, sendika üyeliği güvencesi, sendikal fesih ve sendikal tazminat”düzenlenmiştir. Üçüncü bölümünde“sendika yöneticiliği ve sendika yöneticiliği güvencesi”incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise“işyeri sendika temsilcisi ve işyeri sendika temsilcisinin güvencesine”yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Trade union manager's guarantees is regulated with 23., workplace trade union representative's guarantees is regulated with 24., trade union membership's guarantees is regulated with 25. articles of 6356 numberede Trade Unions and Collective Agreement Law. The trade union guarantees, has been reviewed in four different sections. In the first section of our thesis,“trade union concept and freedom of the trade union”have been examined. In the second section“trade union membership, trade union membership's guarantees, trade union termination and trade union compensation”have been examined. In the third section“trade union manager and trade union manager's guarantees”have been examined. In the fourth section“”workplace trade union representative and workplace trade union representative's guarantees" have been examined.