The use of internet among efl teachers in primary schools in Turkey
Türkiye'de ilköğretim (yabancı dil olarak) İngilizce öğretmenlerinin internet kullanımı
- Tez No: 730885
- Danışmanlar: DR. BENEDETTA BASETTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of York
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yirmi birinci yüzyılda bilgisayarlar günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Sinema ve televizyonlardaki özel efektlerden araba üretimine kadar etrafımızdaki hemen hemen her şey bilgisayarlar aracılığı ile yapılmakta. Bu yüzden“dijital yerliler”olarak da anılan günümüz öğrencileri, etraflarında bilgisayarlar ve teknoloji ile büyütülmekteler. Bu teknolojik gelişmeler Türkiye dâhil olmak üzere bütün dünya üzerinde eğitimi ve doğal olarak da İngilizce eğitimini etkiledi. Bu çalışma İngilizce öğretmenlerin internet kullanım seviyelerini ve özellikle onların Türkiye'deki ilköğretim okullarında internetin eğitsel amaçlar için kullanımına yönelik tutumlarını inceledi. Verilerin bir anket aracılığı ile toplandığı ağırlıklı olarak niceliksel bir metot takip edildi. Türkiye'nin farklı bölgelerindeki ilköğretim okullarında çalışmakta olan rastgele seçilmiş sekiz İngilizce öğretmeni ile yapılan mülakatlar da tamamlayıcı bir niteliksel metot olarak kullanıldı. Sonuçlar şunu gösterdi: Türkiye'de ilköğretim okullarındaki İngilizce öğretmenleri interneti öğretim amaçlı kullanmaktadırlar. Fakat bu kullanımın süresi öğretmenlerin interneti evde kişisel gelişim ya da eğlence amaçlı olarak kullanmalarının altındadır. Öğretmenlerin yaygın bilgisayar ve internet uygulamaları konusunda uzmanlıkları olsa da, kendileri daha sofistike bilgisayar ve internet uygulamaları konusunda daha az tecrübeli olma eğilimindedirler. Altyapı ve donanım eksikliği dışında var olan kısıtlı zaman da internetin eğitsel amaçlı kullanımını engelleyen en önemli faktörlerdi. Sonuçlar daha komplike internet uygulamaları konusunda hizmet içi eğitime ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti. Dahası, öğretmenlerin teknolojiyi sınıflarda kullanabilmesi için gerekli olan kaynakların sağlanmasında sorumluluk sadece Milli Eğitim Bakanlığının değil aynı zamanda öğretmenlerin, yöneticilerin ve ebeveynlerin sorumluluğudur.
Özet (Çeviri)
In the twenty-first century, computers have become an integral part of our everyday life. Almost everything around us is made by or with the aid of computers, from special effects in movies and television to manufacturing cars and so on. Therefore, today's students, who are referred to as digital natives, are being brought up with computers and technology all around them. These technological developments have affected education and consequently language instruction all over the world, including Turkey. This study investigated English as a foreign language (EFL) teachers' level of Internet use, and particularly their attitudes towards using the Internet for instructional purposes in primary schools in Turkey. A predominantly quantitative approach was followed, through which data was gathered using a questionnaire. A subsidiary qualitative method was also used, consisting of interviews with a random sample of eight EFL teachers working in primary schools in different regions across the country. The results showed that EFL teachers in primary schools in Turkey use the Internet for instruction. However, this use is slightly lower than their use of the Internet for personal development or entertainment. While EFL teachers have expertise in mainstream computer and Internet applications, they tend to be less experienced in more sophisticated computer and Internet applications. Lack of infrastructure and hardware as well as limited time for using the Internet for instruction were the most important factors limiting the use of the Internet. The results pointed to the need for training on more complex Internet applications. Moreover, it is not only the responsibility of Ministry of National Education but also teachers', directors' and parents' responsibility to provide adequate resources for teachers to be able to use technology in the classroom