Donbas Savaşı'nın Ukrayna milli kimliğine etkileri
Impacts of the Donbas War on Ukrainian national identity
- Tez No: 732408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YULİYA BİLETSKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ukrayna, bağımsızlığını kazandığı tarihten itibaren modern bir devlet olma bilinciyle hareket etmiştir. Tarihsel mirasın etkilerini üzerinden kaldırarak, ulusal birliğini sağlamak noktasında milli kimliğin inşasına önemli yer vermiştir. Ukrayna, milli kimliğinin inşasına yönelik politikaları uygulama noktasında zaman zaman sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Ülkenin tarihten gelen bölgesel farklılıklarıyla birleşen siyasal, ideolojik, etnik, dilsel ve dinsel yönelimlerin tamamı toplumun kimlik algılamalarını etkilemiştir. Tarihsel mirasın getirdiği bölgesel farklılıklar öne sürülerek, Ukrayna toplumunun ulusal değerleri gölgede bırakılmaya çalışılmıştır. Ukrayna toplumu taban tabana zıt olarak değerlendirilerek kutuplaştırılmış ve ulus inşa süreci sekteye uğratılmıştır. Ülke, AvroMeydan olaylarını takip eden, Kırım'ın işgali, yasa dışı ilhakı ve Donbas bölgesindeki Rusya destekli grupların ayrılıkçı hareketleriyle savaşa sürüklenmiştir. Ülkenin tarihsel, etnik ve bölgesel unsurları öne sürülerek toprak bütünlüğüne yönelik başlayan ayrılıkçı hareketler, beklenen istikrarsızlığı ve ayrımcılığı oluşturmak yerine ulusal birlik ve bütünlüğe katkılar sağlamıştır. Bağımsızlığın kazanılmasıyla birlikte tarihsel mirasa dayanan etnik kimlik anlayışından sivik kimliğe geçişin temelleri atılmıştır. Kapsayıcı bir milli kimliğin oluşum sürecine verilen önem etnik unsurlardan ayrılan vatandaşlık bilinciyle desteklenmiştir. Ukrayna'nın yaşadığı siyasi ve askeri gerilimler, toplumun tarihten gelen ulusal düşünce kalıplarını değiştirmiştir. Yurttaşlık bilincinin güçlenmesi, sivik temelli kimlik anlayışının destek bulduğunu göstermiştir. Böylece Ukrayna'da etnik farklılıkları gözetmeyen kapsayıcı bir milli kimliğin oluşumu desteklenmiştir. Bu çalışmada milli kimliğin dinamiklerini etkileyen savaş olgusunun, toplumsal düşüncelerde yarattığı değişim üzerinde durulmuştur. Ukrayna'yı farklı açılardan etkileyen Donbas Savaşı'nın milli kimliğe olan yansımaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ukraine has acted with the awareness of being a modern state since its independence. It has given an important place to the construction of national identity to ensure national unity by removing the effects of historical heritage. Ukraine has faced problems from time to time at the point of implementing the policies for the construction of its national identity. All of the political, ideological, ethnic, linguistic and religious orientations combined with the regional differences in country's history have affected the identity perceptions of the society. By asserting the regional differences brought about by the historical heritage, the national values of the Ukrainian society were tried to be overshadowed. Ukrainian society has been polarized, viewed as diametrically opposed, and the nation-building process has been disrupted. The country, following the events of EuroMaidan, occupation of Crimea, its illegal annexation and the separatist movements of Russia-backed groups in the Donbas region were dragged into war. By citing the historical, ethnic and regional elements of the country, separatist movements towards territorial integrity contributed to national unity and integrity instead of creating the expected instability and discrimination. With the achievement of independence, the foundations of the transition from an ethnic identity based on historical heritage to a civic identity were laid. The importance given to the formation process of an inclusive national identity was supported by the awareness of citizenship separated from ethnic elements. The political and military tensions experienced by Ukraine have changed the historical national thought patterns of the society. The strengthening of citizenship consciousness has shown that the civic-based understanding of identity has found support. Thus, the formation of an inclusive national identity that does not consider ethnic differences in Ukraine was supported. In this research, the change in social thoughts caused by the phenomenon of war, which affects the dynamics of national identity, is emphasized. The reflections of the Donbas War, which affected Ukraine from different perspectives, on the national identity were evaluated.