Sağlık kuruluşlarında motivasyon ve bu alanda yapılan tezlerin içerik analizi ile incelenmesi
Motivation in health institutions and examination of thesis made in this field with content analysis
- Tez No: 732598
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI BEYHAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Motivasyon insanların hayatlarını etkili biçimde sürdürmelerine sebep olan belirgin unsurların başında gelmektedir. Sağlık kurumlarında motivasyon faktörünün önemi daha belirgin bir şekilde hissedilmektedir. Bu çalışmada literatür taraması yapıldıktan sonra motivasyonun tanımı, motivasyon teorileri ile motivasyonu etkileyen faktörler hakkında bilgi verilmiş, sağlık sektöründe motivasyonun önemi vurgulanmıştır. Araştırma kısmında 2010-2020 yılları arasında motivasyonla ilgili yazılmış 112 tane Yüksek Lisans, Doktora ve Tıpta Uzmanlık tezlerinden oluşmaktadır. Tez çalışmalarının hangi anabilim dallarında yapıldığı, örneklem sayısı, kullandıkları ölçekler, motivasyon yerine kullanılan ifadeler, motivasyonla beraber incelenen değişkenler, çalışmanın amaçları ve sonuçları detaylı bir şekilde gözden geçirilmiştir. Tezin sonuç kısmında motivasyon faktörlerinin çalışanlar üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Tez çalışmalarının hipotezlerinin anlamlılığı, ölçülen değişkenler arasında ilişkilerin anlamlılığı araştırılmış olup, sonuç kısmında paylaşılmıştır. Kısaca özetlersek, en önemli motivasyon faktörlerinin ücret, çalışma koşulları, takdir edilme, saygı duyulma, kararlara katılma gibi faktörler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Motivation is early on obvious factors that make people live effectively. The importance of the motivation factor in health institutions is more noticeable. After the literature screening in this study, the definition of motivation was informed about motivational theories and factors that affect motivation, and emphasized the importance of motivation in the health sector. The research consists of 112 Master's, Ph.D. and Medical Specialty theses written in 2010-2020 on motivation. In detail, the number of examples, the scales they use, the expressions used instead of motivation, the variables examined with motivation, the objectives and results of the study were reviewed. The impact of motivation factors on employees was analyzed in the conclusion of the thesis. The meaning of the hypothesis studies, the meaning of relations between the measured variables, has been researched and shared in the result section. In short, the most important motivational factors have been identified as fees, working conditions, recognition, respect, participation in decisions.