1960-1980 yılları arasında çekilen iç göç temalı Türk filmlerinde dini motiflerin kullanımı
The uses of religious motifs in Turkish films with the theme of internal migration filmed between 1960-1980
  1. Tez No: 733990
  2. Yazar: ESRA TUYSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, iç göç filmleri aracılığıyla, göç ve sinema sosyolojisi bağlamında, göçmenlerin yaşadığı dini-toplumsal değişimi incelemek ve değerlendirmektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Veri analizinde içerik analizi, göstergebilimsel ve toplumbilimsel analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 1960-1980 arasında çekilen iç göç temalı 12 film oluşturmaktadır. Türkiye'de iç göç ve kentleşme yoğunluğu 1960'tan itibaren artış gösterdiği için sınırlandırılan yıllarda çekilen filmler tercih edilmiştir. Araştırmanın sonucunda filmlerin iç göç konusunu yansıtmakta oldukça başarılı olduğu; göçle ilgili kavramların, göçün nedenleri ve sonuçlarının filmlerden çıkarılabildiği; dini göstergelerin filmlerde yer aldığı ve göçmenlerin yaşadığı değişimden hareketle din-göç ilişkisi hakkında çıkarımda bulunulabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine and evaluate the religious-social change experienced by immigrants in the context of immigration and cinema sociology through internal migration films. For the research, qualitative research methods were utilized. Content analysis, semiotic and sociological analysis techniques were used in data analysis. The sample of the research consists of 12 films with the theme of internal migration, shot between 1960-1980. Since the density of internal migration and urbanization has increased in Turkey since 1960, films shot in the restricted years were preferred. As a result of the research, the films were quite successful in reflecting the subject of internal migration; the concepts of immigration, the causes and consequences of immigration can be extracted from the films; it has been determined that religious indicators are included in the films and that it can be inferred about the religion-migration relationship based on the change experienced by immigrants.