Doktora öğrencilerinin bakış açısından akademik danışmanların etik dışı davranışları
Unethical behaviors of academic mentors from the views of doctoral students
- Tez No: 735093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDDIKA GİZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu nitel çalışmanın amacı, lisansüstü eğitim almakta olan doktora öğrencilerinin bakış açısından, öğretim elemanlarının akademik danışmanlık süresince sergiledikleri etik-dışı davranışları belirlemektir. Çalışmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Mersin Üniversitesi Eğitim Bilimleri, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri'nde doktora yapmakta olan öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışma grubunu ise evreni temsil etme gücünü artırmak amacıyla enstitü, program, sınıf düzeyi ve cinsiyet dikkate alınarak kartopu örnekleme yöntemi ile belirlenen öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla elde edilen veri, içerik analizi ile incelenmiştir. Analiz sonucunda, doktora öğrencilerinin akademik danışmanlıkta etik dışı davranışları en çok profesyonellik odaklı tanımladıkları görülmüştür. Buna göre doktora öğrencileri ilgisizlik başta olmak üzere çıkar sağlama, dayatma, sorumluluklarını yerine getirmeme ve erişilebilir olmama gibi konuları işaret etmiştir. Adalet kapsamında tanımlanan etik dışı davranışlar ise tez içeriği, jüri ve komiteler ve yeterlik sınavlarının değerlendirilmesi ile görev ve(ya) danışmanlık hizmetinin dağılımı olarak saptanmıştır. Ayrıca rencide edici dil ve(ya) aşağılayıcı tavır ile danışan-danışman mahremiyetini ihlal şeklinde vurgulanan öğrencinin kişisel bütünlüğünü tanımama, siyasi görüş ve(ya) etnik kimlik kaynaklı ayrımcılık ile kritik durumlarda desteksiz bırakma gibi tutum ve davranışların da akademik danışmanlıkta etik dışı olarak algılandığı ortaya konmuştur. Katılımcılara göre akademik danışmanları etik dışı davranmaya yönelten en önemli sebepler akademik teşvik sistemi ve yayın baskısıdır.
Özet (Çeviri)
This qualitative study aims to determine the unethical behaviors that academic mentors may exhibit from the perspectives of students from doctorate departments of institutions of science, education, social sciences and health at Mersin University. In order to improve the capacity to represent the population, the sample of the study consists of students, who are designated by using snowball sampling, considering the variables determined such as institution, post-graduate programme, year and gender. The data, obtained by using semi-structured interview form developed by the researcher, was content-analyzed. Analysis of the data revealed that, doctoral students described unethical behaviors focused on the professionality most. In this respect, they especially pointed out indifference and exploiting, imposition, non-performance of the responsibilities and unavailability. Related to justice, unethical behaviours in doctoral supervision were determined about evaluation processes such as content of the doctoral dissertation, juries and/or committees, and preliminary examinations in addition to the distribution of the doctoral duties and supervising service. It was also uncovered that the disclaiming of the personal integrity, which was emphasized as insulting language and/or humiliating manners and violation of the mentoring confidentiality, discrimination based on political views and/or ethnicity, and non-support on critical events are also perceived as unethical attitudes and behaviours in doctoral supervision. According to the interviewers, the primary reasons that cause academic advisors act unethically, are the system of academic incentive fund and the pressure of publish or perish.