Hatırlanabilir gastronomi deneyiminin tekrar ziyaret etme niyetine etkisinde destinasyon memnuniyetinin aracılık rolü
The mediating role of destination satisfaction in the effect of memorable gastronomy experience on intention to visit
  1. Tez No: 862261
  2. Yazar: GAMZE ÇİDEM ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, hatırlanabilir gastronomi deneyiminin turistlerin destinasyonu tekrar ziyaret etme niyetlerine etkisini ve destinasyon memnuniyetlerinin aracılık etkisi ile yerel mutfak çekiciliğinin düzenleyici etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nicel veri toplama tekniği olarak anket kullanılmıştır. Veriler 2023 yılının Temmuz ve Eylül ayları arasında Gaziantep şehrini ziyaret eden ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 413 yerli turistten çevrimiçi olarak toplanmıştır. Araştırma modelinde yer alan değişkenler arasındaki ilişkiler SmartPLS 4 programı yardımıyla yapısal eşitlik modelleme tekniği ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler doğrultusunda hatırlanabilir gastronomi deneyiminin turistlerin destinasyonu tekrar ziyaret etme niyetlerinde olumlu bir etkisinin olduğu ve destinasyon memnuniyetinin kısmi aracı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca hatırlanabilir gastronomi deneyimi ile destinasyon memnuniyeti arasındaki ilişkide yerel mutfak çekiciliğinin düzenleyici etkisinin olduğu belirlenirken; destinasyon memnuniyeti ile tekrar ziyaret etme niyeti arasındaki ilişkide yerel mutfak çekiciliğinin düzenleyici etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the effect of memorable gastronomy experience on tourists' intention to revisit the destination and the mediating effect of destination satisfaction and the moderating effect of local cuisine attractiveness. For this purpose, a questionnaire was used as a quantitative data collection technique. Data were collected online from 413 domestic tourists who visited Gaziantep between July and September 2023 and volunteered to participate in the study. The relationships between the variables in the research model were analyzed by structural equation modeling technique with the help of SmartPLS 4 program. In line with the analysis, it was concluded that memorable gastronomy experience has a positive effect on tourists' intention to revisit the destination and destination satisfaction has a partial mediating effect. In addition, while it was determined that local cuisine attractiveness has a moderating effect on the relationship between memorable gastronomy experience and destination satisfaction, it was determined that local cuisine attractiveness does not have a moderating effect on the relationship between destination satisfaction and intention to revisit.