Türkiye'de terörizm ve sosyo-ekonomik boyutları
Terrorism in Turkey and its socio-economic aspects
- Tez No: 73589
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN İÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
n ÖZET Bu çalışmada amaç, yıllardan beri Türkiye'nin en önemli meselesi olan terörizme farklı bir bakış açısı ile bakmak ve çözüme yönelik bulgular elde etmektir. Çalışmamızın olgunlaştırılması aşamasında, Türkiye'nin ekonomik yapısının yetersiz olması, otorite boşluğu, siyasi istikrarsızlık, işsizlik, gelir dengesizliği, eğitim politikasının istikrarsızlığından kaynaklanan ve bundan dolayı bazı kesimlerin bunu fırsat bilerek, kendi emelleri doğrultusunda ülkeyi yıpratma ve anarşi ortamı oluşturma azmi içerisinde oldukları tespit edilmiştir. Sonuç olarak terörizm olgusuna yönelik çözüm aşamasında ise istikrarlı yöneticilerin belirleyeceği tutarlı politikalar, ekonomik düzenin sağlanması, devlet olarak bilinen kamu personelinin halkla bütünleşmesi sosyal politikaların üretilmesi zarureti belirmiştir. Ayrıca dış odaklatın Türkiye üzerindeki emelleri ve politikaları bilinmeli, askeri harekat, siyasi baskı, kamuoyu oluşturma alternatifleri değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The purpose of this dissertation is to examine“Terrorism”, Turkey's longstanding and in our eyes, most important issue for years, on a different perspective and to find some clues towards its solution. At the development of this study, we noticed that by some parts, it is very strongly desired to establish an anarchic atmosphere in Turkey and to born out the state in every aspects by seizing every opportunity such as using insufficenty of Turkish economic condition, the authority gap if exist, political instability, unemployment, sharp income differences and unstable education politics. As a consequence in this process of developing sensible remedies for“terrorism”concept, one must consider that, the consistent policies implemented by stable leaders, seting a hopeful course for economy, the unification of public officers known as state with“public”itself are really very significiant and crucially important. Moreover, the desires and politics of outer parts over Turkey should be fully known and the other options like using military measures, political pressure and lobbying activies should be taken into account as well.