Hemşirelerde kanıta dayalı uygulamada liderlik ve çalışma ortamının iş doyumu ile ilişkisinin belirlenmesi
Leadership in evidence-based practice in nurses and determining the relationship of the working environment with job satisfaction
  1. Tez No: 736526
  2. Yazar: MERVE FINDIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerde kanıta dayalı uygulamada liderlik ve kanıta dayalı uygulamada çalışma ortamının iş doyumu ile ilişkisini belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırma örneklemini Eskişehir ilinde bulunan bir üniversite hastanesinde (n=923) çalışan 442 hemşire oluşturdu. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Kanıta Dayalı Uygulama Liderlik Ölçeği”,“Kanıta Dayalı Uygulama Çalışma Ortamı Ölçeği”,“Hemşire İş Doyumu Ölçeği”ile toplandı ve elde edilen veriler uygun istatistiksel programlar kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Araştırmada hemşirelerde“Kanıta Dayalı Uygulama Liderlik Ölçeği”genel puan ortalaması (3,59±0,98) ortalama değerin üzerinde,“Kanıta Dayalı Uygulama Çalışma Ortamı Ölçeği”genel puan ortalaması (3,07±0,88) ortalama değerin altında ve“Hemşire İş Doyum Ölçeği”genel puan ortalaması (3,36±0,74) ve alt boyutları olan“İşle ilgili olumlu duygular”(3,44±0,83),“Üstlerden uygun destek”(3,41±1,17),“Keyifli çalışma ortamı”(2,73±0,88) alt boyut puan ortalamasının ortalama değerin altında“İşyerinde algılanan önem”(3,77±0,74), alt boyut puan ortalamasının ortalama değerin üzerinde olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This descriptive study sought to determine the correlation of leadership and work environment with job satisfaction in evidence-based application in nurses in a university hospital. Method: The sample of the study comprised 442 nurses (n=923) in a university hospital in Eskişehir province. The researchers collected the data using the“Personal Information Form”,“The Evidence-based Application Leadership Scale”,“The Evidence-based Application Work Environment Scale”and“The Nurse Job Satisfaction Scale”. The researchers analyzed the data acquired using appropriate statistical programs. In the study, the nurses' mean total“Evidence-based Application Leadership Scale”score (3.59±0.98) was above average, mean total“Evidence-based Application Work Environment Scale”score (3.07±0.88) was above average and mean total“Nurse Job Satisfaction Scale”score (3.36±0.74) and“Job-related positive feelings”(3.44±0.83),“Appropriate support from the superiors”(3.41±1.17) and“Perceived importance in workplace”(3.77±0.74) subscale scores were above average, whereas their mean total“Pleasant work environment”(2.73±0.88) subscale score was below average.