Karanlık madde adayı aksiyonların erken evren'de evrimi
Evolution of dark matter candidate axions in the early universe
  1. Tez No: 736673
  2. Yazar: ANAR AKBEROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM AYDINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
U(1)A probleminin önemsiz olmayan bir QCD vakumundaki instantonlarla çözümü, QCD'de 'güçlü CP sorunu' olarak bilinen bir problemi ortaya çıkarmıştır. Peccei ve Quinn tarafından önerilen küresel, U(1)PQ simetrisi, bu probleme bir çözüm getirmiştir. Bu simetri, hafif bir psödoskalar Nambu-Goldstone bozonu olan aksiyon alanının dahil edilmesiyle güçlü CP problemini çözer. Bu tezde, aksiyon modellerini gözden geçirerek, aksiyon için kütle ve potensial hesabı yapacağız. Ardından, evrenin erken döneminde aksiyon'un oluşumunu ve gelişimini ve karanlık madde olarak varsayılan işlevini inceliyeceğiz. Aksiyonların, erken evrende oluşumu ve üretimi iki farklı şekilde ola bilir. Yanlış hizalama mekanizmas veya topolojik kusurların bozunması olarak bilinen nontermal üretim veya termal üretim. Bu tezde aksiyon parçacığının kozmolojide rolünden bahs edip, aksiyonların erken evrende üretimini farklı kozmoloji senaryolarında inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Solving the problem U(1)A with instantons in a non-trivial QCD vacuum introduced a problem in QCD known as the 'strong CP problem'. The spherical U(1)PQ symmetry proposed by Peccei and Quinn provides a solution to this problem. This symmetry solves the strong CP problem by incorporating the axion field, a light pseudoscalar Nambu-Goldstone boson. In this thesis, we will review the axion models and calculate the mass and potential for the axion. Next, we'll examine the formation and evolution of axion in the early universe and its supposed function as dark matter. The formation and production of axions in the early universe can occur in two different ways. Thermal generation or nonthermal generation, known as misalignment mechanism or decaying of topological defects. In this thesis, we will talk about the role of the axion particle in cosmology and examine the production of axions in the early universe in different cosmology scenarios.