Sürdürülebilir ekonomik kalkınma bağlamında çevre politikaları: Çevre vergilerinin etkinliği
Environmental policies within the scope of sustainability: Efficiency of envi̇ronmental taxes
  1. Tez No: 736883
  2. Yazar: KÜBRA GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Maliye, Economics, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışmada çevreyi korumak ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla uygulanan çevre vergilerinin, çevre kirliliği ve sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkisi iki ayrı model ile incelenmiştir. Ekonometrik analizler 39 gelişmiş ve 17 gelişmekte olan üst-orta gelir grubuna mensup toplam 56 ülke için 1994-2019 dönemi için panel veri analizi kullanılarak yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, sürdürülebilir kalkınma çevre vergileri ilişkisine yönelik kurulan modelde her iki ülke grubunda da sürdürülebilir kalkınma ve çevre vergileri arasında pozitif yönlü ve istatistiki olarak anlamlı bir ilişki görülmüştür. Çevre kirliliği ve çevre vergileri ilişkisine yönelik kurulan modelde ise çevre kirliliği ve çevre vergileri arasında gelişmiş ülkelerde negatif yönlü ve istatistiki olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılırken, gelişmekte olan üst-orta gelir grubundaki ülkelerde pozitif yönlü ve istatistiki olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of environmental taxes applied to protect the environment and ensure the sustainability of natural resources on environmental pollution and sustainable development through two different models. Econometric analyzes are conducted using panel data analysis for the period 1994-2019 for a total of 56 countries, being 39 in developed and 17 in developing upper middle income groups. The findings obtained indicate a positive and statistically significant relationship between sustainable development and environmental taxes in both country groups in the model established for the relationship between sustainable development and environmental pollution. In the other model established for the relationship between environmental pollution and environmental taxes, on the other hand, a negative and statistically significant relationship is found between environmental pollution and environmental taxes in developed countries. The relationship is found positive and statistically significant in developing upper middle income countries in this model.