Denetimde disiplin soruşturmalarının önemi ve tarım kredi kooperatifleri ve birlikleri uygulaması
The Importance of disiplinary investigations and it's application on agricultural credit cooperations and unions
  1. Tez No: 73704
  2. Yazar: MUSTAFA KANLIDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL UFUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET 'Denetimde Disiplin Soruşturmalarının Önemi ve Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Uygulaması' konulu tezimiz, iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, denetim olgusu genel hatlarıyla ele alınarak açıklanmış, daha sonra disiplin kavramı, disiplin suç ve cezaları üzerinde durulmuştur. Birinci bölümün son konusunu, ceza hukuku açısından suç genel teorisinin incelenmesi ile soruşturmalarda kanıtlar ve kanıtların toplanması oluşturmaktadır. Örgüt faaliyetlerinin, planlanan amaçlara, önceden konulmuş kurallara, zaman, insan gücü ve diğer kaynakların verimli ve etkin olarak değerlendirilmesine yönelik olarak, yönetim süreci içerisinde, denetim fonksiyonunun çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu kapsamda, denetimden beklenen amacın gerçekleşebilmesi, yalnızca hata arayan, standartları değişmez ölçütler olarak değerlendirerek, geçmişe yönelik ve mevzuata uygunluk açılarından denetime bakan, geleneksel denetim anlayışından sıyrılıp, çağdaş denetim anlayışının benimsenmesini gerekli kılmaktadır. Bu nedenle, geleceğe yönelik bir bakış açısı taşıyan, verimlilik ve etkinliğe önem veren çağdaş denetim anlayışının benimsenmesi, denetimden beklenen yararların sağlanması açısından zorunlu bulunmaktadır. Disiplin kavramının çeşitli tanım ve açıklamaları olmakla beraber, konumuz açısından disiplini; yönetim düzeni içerisinde yer alan kişilerin, kurum düzenini bozucu davranışlarına karşı uygulanan yaptırımlar olarak tanımlayabiliriz. Bu tanım aynı zamanda disiplin cezalarını da kapsamaktadır. Kamu yönetiminde disiplin kavramı genelde disiplin cezasını da çağrıştırmaktadır. Soruşturma olgusunun yasal yönü yanında, daha çok kurum düzenini ilgilendiren disiplin yönü. yönetici ve çalışanları yakından ilgilendirmektedir. Bir kısım soruşturmaların ise, yasal yönü bulunmamakta, yalnızca disiplin cezasını gerektirmektedir. Kısaca, disiplin ile soruşturma birbirleriyle yakın ilişkili kavramlardır.11 Ceza Hukukunun suç genel teorisi ile disiplin cezalan arasında da çok yakın bir bağ vardır. Disiplin hukuku kuralları tam oturmamış, gelişmekte olan bir hukuk dalı olarak ceza hukukunun da etkisi altında bulunmaktadır. Özellikle ceza hukuku bakımından, suç ve suçun unsurlarının iyi anlaşılması, disiplin suçlarının anlaşılmasını da kolaylaştıracaktır. İkinci bölüme, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birliklerinin tarihi gelişimi, örgüt yapısı ve çalışma konularının tanıtılmasıyla başlanmıştır. Daha sonra, TKK ve Birliklerinde denetim olgusu üzerinde durulmuş, iç ve dış denetim mekanizmaları açıklanmıştır. TKK ve Birliklerinde soruşturma uygulamaları ve yürürlükte olan disiplin suç ve cezalarının anlatılmasıyla bu bölüme devam edilmiştir. Bölümün sonunda TKK ve Birlikleri uygulamasında, soruşturma sürecinde yaşanan sorunların ele alınarak irdelenmesi yapılmıştır. Sonuç ve öneriler ile tez konumuz tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This dissertation, the importance of Disciplinary Investigations and It's Application on Agricultural Credit Cooperations and Unions, consists of two chapters. In the first chapter, dissertation examines and explaines the auditing fact in general, then focuses upon the concept of discipline, after that it revals disciplinary crimes and punishments. At the end of first chapter, the dissertation tries to explain crime theory in the context of criminal law, then goes on the matter of evidence and collecting evidence in an auditing process. The function of auditing has a very important place in the process of administration, which provides the orientation of organizational activities toward planned purposes, pre-determined rules as well as it uses human force and resources productivelly and efficiently. In this context, in order to realize intended results from auditing, it is necessary keep away from the old fascioned, backward-looking concept of auditing which mereley seeks for mistakes, sees the standards as unchangable measures, understands auditing terms of compatibility with the regulations. Instead, it is required to adapt the forward-looking modern methods of auditing which put emphasis on productivity and efficiency. The concept of discipline has various definitions and explanations but here is our definition in terms of our subject: It is sanctions against the behaviors of those persons who distorts the order of the institutions. This definition includes disciplinary punishments at the same time. In the public administration, the concept of discipline reminds also disciplinary punishment. However, besides Its legal aspect, auditing fact concerns rather disciplinary' aspect with in institutional order and administrators as well as workers. Some inspections do not have legal aspect but requires only disciplinary punishment. In short, discipline and auditing are two concepts which are closely reated with each other.IV There is a close relationship between the general theory of crime and disciplinary punishments. As a developing and unsettled branch of law, the rules of disciplinary law is also under the influence of criminal law. Especially, in terms of criminal law, understanding a crime and its elemens makes also easy to understand disciplinary crimes. The second chapter of this dissertation begins with the historical developments of the Agricultural Credit Cooperations and Unions, their organizational structure and their operational areas. Then, dissertation deals with the auditing fact with in the Agricultural Credit Cooperations and Unions while it goes on to explain its internal and external auditing mechanism. This chapter continues with the auditing processes and disciplinary crimes and their punishments in the Agricultural Credit Cooperations and Unions. After that dissertation handles with the problems observed during the auditing procesees. Finally, dissertation comes to end with a conclusion and suggestions.