Verimlilik, verimlilik ölçümleri ve Ankara Şeker Fabrikası'nda verimlilik ölçümü
Productivity, productivity measurings and uplication in Ankara Sugar Factory
- Tez No: 73728
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Bu çalışma, verimlilik, verimlilik ölçümü ile verimlilik ölçümünde kullanılan, Toplam Faktör Verimlilik Ölçüm Modeli olarak da adlandırılan APC Verimlilik Ölçüm Modeli ile Ankara Şeker Fabrikasında Verimlilik Ölçümünü kapsamaktadır. Verimlilik, eldeki kaynaklarla en çok ve en iyi üretimi gerçekleştirme çabası olarak ifade edilmekte olup, verimlilik ölçümü ve analizinin işletme yönetiminde özel ve özgün bir rolü ve önemi vardır. İşletme performansını girdi-çıktı ilişkisi yönünden objektif olarak ifade etmek için işletme düzeyinde verimlilik ölçümü yapılmalıdır. Verimlilik ölçümünün amaç değil bir araç olduğu ve verimliliği ölçmekle verimliliği geliştirmenin ayrı konuları teşkil ettiği ancak verimlilik ölçümünün yapılması gereken bir faaliyet olduğu söylenebilir. Verimlilik ölçümünde pek çok model olmasına karşın, Toplam Faktör Verimlilik Ölçüm Modeli olarak ifade edilen ve bilgisayar destekli olarak kullanılabilen APC modeli benimsenmiştir. Model verimlilik ve kârlılık analizlerini birarada düşünerek işletme performansını verimlilik-kârlılık fiyat kurtarma üçgeni içerisinde değerlendirmektedir. Burada 4 kârlılık ve verimlilik arasında mutlak bir ilişkiden sözedilmiştir. Kâr, gelirler ve maliyetler arasındaki fark olduğuna göre gelirler (çıktı) ya da giderler (girdi) olarak ifade edilirse kârın, verimliliği gösteren bir gösterge olduğu söylenebilir. Genelde kârlılık artışı, verimlilik artışından kaynaklanmaktadır. APC ölçüm sistemine göre, kârlılık iki temel bileşene ayrılır; a) Verimlilik b) Fiyat KurtarmaBuradan yola çıkarak APC modelini kullanarak Ankara Şeker Fabrikasında, verimlilik-kârlılık- fiyat kurtarma oranlar hesaplanarak bu ilişki incelenmiştir. Fabrikada, verimlilik performans oranlarının hesaplanmasından sonra bu oranlara bakarak, fabrikanın verimli çalışmadığını ancak kârlılığını yüksek fiyatlar ile sağladığını görmekteyiz. Bu verimsizliğin nedeni ise girdi kullanımındaki israfa bağlanabilir. Bu nedenle girdi kullanımındaki israfı azaltıcı tedbirlerin işletme politikası olarak acilen yürürlüğe sokulması gerekmektedir. Sonuç olarak bu çalışmada, maliyet kalemlerinin kârlılık, verimlilik ve fiyat kurtarma oranları üzerindeki etkileri incelenmiş olup, verimlilik artışının kârlılığı artırdığını, ancak kârlılığın sadece verimlilik artışından kaynaklanmadığını, yüksek fiyatlarla da kârlılığın sağlanabileceği tespit edilmiştir. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is about productivity, the measurement of productivity and the Total Factor Productivity Measurement Model which is also termed as the APC Productivity Measurement Model as well as its implementation, in the Ankara Sugar Plant. Productivity is expressed as the effort, to attain maximum and the best production, from the available resources. It has a special and unique role and importance in business. To objectively express the performance of the enterprise with respect to input-output relationship, the producitvity measurements have to be made at enterprise level. Measuring producitvity is not an objective but a means and measuring productivity is an activity that has to be entered into. Despite availability of many models with respect to productivity measurement, the one that is termed as Total Factor Productivity Measurement Model is considered proper is it is allowing itself for use with computer support and it is termed, the APC model. The model, by considering the producitvity and profitability analysis together, asses the performance of the enterprise with the saving traingle of productivity-proftiablity and price. Here, it is stated that there is a definite relationship between the profitability and productivity. Profit, incomes and costs all have differences among themselves and therefore they are expressed as incomes (outputs) or expenses (input) and used as the indicators that show the profits and the productivity. In general, the increase in profitability originates from the increase in productivity. According to the APC measurement system, profitability is divided into two basic components. IVa) Productivity b) Price saving Taking this as the starting point and by using the APC model, the productivity-profitability-price saving rates are computed for the Ankara Sugar Plant and the relationship was made the subject of studies. Following computition of the productivity performance rates in the plant, by looking at these ratios, we saw that the plant was not operating productively and observed in addition that its profitability was secured by using high prices for its commodities. The reason for the lack of productivity can be attributable to the waste in using the inputs. Therefore, measures to reduce the waste in use of input, must be urgently put into effectiveness, as a company policy. As a result, in this study, the cost items are examined with respect to their effect on the profitability, productivity and price saving rates. We can conclude that the increase in productivity increases profitability, but the profitability do not originates, only from the increase in productivity and it can as well be attained with the high prices.