The effects investigation of metal complexes of Schiff bases of some sulfa drugs on alpha-amylases activity
Bazı sulfa ilaçlarının Schiff bazlarının metal komplekslerinin alfa-amilaz faaliyetleri üzerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 737779
  2. Yazar: MOHAMMED ABDULKAREEM HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Alfa-amilaz, tokluk kan şekeri yükselmelerinin tedavisi ve sürdürülmesi için iyi bilinen bir terapötik hedeftir. Alfa-amilaz, nişasta gibi büyük polisakkarit moleküllerini daha küçük olanlara parçalayarak karbohidratların sindirilmesine yardımcı olur. Ayrıca, enzim tokluk hiperglisemiden ve kan şekeri seviyelerindeki artıştan sorumludur. Bu çalışmada, pankreatik amilaz aktivitesi üzerinde bazı schıff bazları ve onların komplekslerinin etkilerini in vitro olarak spektofotometrik yönteml araştırdık. Ayrıca, muhtemel bağlanma modelleri Molegro Virtual Docker docking programı kullanılarak tahmin edildi. Schıff bazları enzim ektivitesini inhibe ederken, bakır komplekslerinin aktive ettiği tespit edilmiştir. Palladyum kompleksleri genelde enzim üzerinde etkili olamamıştır.
Özet (Çeviri)
Alpha-amylase is a well-known therapeutic target for the treatment and maintenance of postprandial blood glucose rises. Alpha-amylase helps digest carbohydrates by breaking down large polysaccharide molecules such as starch into smaller ones. Also, the enzyme is responsible for postprandial hyperglycemia and an increase in blood sugar levels. In this study, we investigated the effects of some Schiff bases and their complexes on pancreatic amylase activity in vitro by spectrophotometric methods. In addition, possible attachment patterns were estimated using the Molegro Virtual Docker docking program. It has been determined that while Schiff bases inhibit enzyme activity, copper complexes activate it. Palladium complexes were generally not effective on the enzyme.