Akualkültürde balık refahının değerlendirilmesi üzerine bir çalışma: Gökkuşağı alabalığı örneği
A study on the assessment of fish walfare in aquaculture: An example of rainbow trout
- Tez No: 738298
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde, hayvan refahı uygulamalarına gerek yetiştiriciliği yapılan hayvan için, gerek etik değerler için, gerekse besinsel olarak yüksek verim elde etmek için ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma gökkuşağı alabalığı işletmelerinin balık refahı açısından değerlendirilmesi için yapılmıştır. Bunun için alabalık işletmelerinin durumunu tespit etmek amacıyla anket çalışması uygulanmıştır. Yapılan ankette işletmelerin genel işleyişi ve balık refahına yönelik cevapları ele alındığında ankete katılan 23 işletmenin %52'si balık refahını göz ardı ederken %48'i dikkate almaktadır. İşletmelerin %83'ü balık refahını sağlama potansiyelinin olduğunu, %17'si ise bu potansiyelin olmadığını belirtmiştir. Çiftlik durumlarını iyileştirme imkanı için %23'ü yüksek potansiyel belirtirken %32'si düşük potansiyel belirtmiştir. Bu sonuçlar dikkate alındığında ülkemizdeki akuakültür işletmelerinin balık refahı konusunda imkanlara, desteğe ve bilgiye, balık refahına yönelik uygulamalar yapacak kadar sahip olmadığı görülmektedir. Ticari bir sektör olarak kabul edilen akuakültür, devlet desteğiyle hem üretici hem de tüketicinin bilinçlenmesi ve bu konu üzerine kapsamlı araştırmalar yapılmasıyla balık refahının daha yaygın hale geleceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Currently, animal welfare practices are needed both for the animal being raised, for ethical values, and to obtain high nutritional yields. This study was conducted to evaluate rainbow trout enterprises in terms of fish welfare. For this purpose, a survey was conducted to determine the status of trout enterprises. Considering the general functioning of enterprises and their responses to fish welfare in the survey Dec 52% of the 23 enterprises surveyed ignore fish welfare while 48% take it into account. 83% of enterprises stated that they have the potential to ensure fish welfare, while 17% stated that they do not have this potential. For the possibility of improving farm conditions, 23% indicated a high potential, while 32% indicated a low potential. Considering these results, it is seen that aquaculture enterprises in our country do not have the facilities, support and knowledge to make applications for fish welfare. Aquaculture, which is considered a commercial sector, is expected that fish welfare will become more widespread with the awareness of both producers and consumers with government support and extensive research on this issue.