Carlos Fuentes'in Artemio Cruz'un Ölümü başlıklı romanında mit, dil ve yapı
Myth, language, and structure in Carlos Fuentes' novel The Death of Artemio Cruz
  1. Tez No: 738638
  2. Yazar: BÜŞRA ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİRE ZEYNEP ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Latin Amerika yazınına kırklı yıllardan başlayarak damga vuran Yeni Latin Amerika Romanı'nda uygulanan teknik ve biçimsel denemeleri ve dilde gerçekleştirilen olağanüstü değişimi ortaya koymayı amaçlar. Bu amaçla, yeni roman anlayışını karakterize eden özellikleri dikkate alarak, Carlos Fuentes'in Artemio Cruz'un Ölümü başlıklı romanında mit, dil ve yapıyı incelemeyi hedefledik. Meksikalı yazar, günümüzde romanın bu üç öge üzerine yapılandırıldığını ifade eder. Yeni Latin Amerika Romanı'nın öne çıkan örneklerinden Artemio Cruz'un Ölümü'nün mit, dil ve yapı üzerine kurulu olduğu; bu üç ögenin romanın inşasında birbirini desteklediği görülür. Metnin çözümlemesine geçmeden önce, bu yeni edebi anlatı biçiminin ortaya çıkmasına sebep olan tarihsel süreç anlatılır. Değişimin öncüsü olarak kabul edilen yazarların ve onların izinden giderek dilde devrim gerçekleştiren yazarların yeni bir çağ başlatarak ana kara yazınında var olan ulusal-evrensel ayrımını ortadan kaldırdıkları, geleneksel edebi anlayışın anlatıyı bölgeselleştirerek sınırlandıran özelliklerinden arındırdıkları görülür. Latin Amerikalı yazarın yeni romandaki birincil amacı, ulusunun toplumsal gerçekliğini aktarmak ve anlatıyı, kendisini baskı altında bırakmayan yeni ve yenilikçi bir dille modernleştirmektir. Yirminci yüzyılın ilk yarısında etkisini gösteren avangart akımlardan etkilenen, Avrupalı ve Kuzey Amerikalı yazarların kullandıkları anlatı tekniklerini kendi gelenekleriyle birleştiren Latin Amerikalı yazar, sanatı aracılığıyla toplumda değişim yaratmayı hedefler. 1960'larda ortaya çıkan Boom fenomeniyle Yeni Latin Amerika Romanı evrensel olarak tanınmaya başlar. Çağdaş Latin Amerika Romanı, zaman içinde geçirdiği değişim sonucunda, yazınsal eleştirinin odağına yerleşir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the technical and formal experiments applied in the New Latin American Novel, which has left its mark on Latin American literature starting from the forties, and the extraordinary change in language. For this purpose, we aimed to examine myth, language and structure in Carlos Fuentes's novel The Death of Artemio Cruz, taking into account the features that characterize the new understanding of the novel. The Mexican writer states that today the novel is structured on these three elements. One of the prominent examples of the new Latin American novel, The Death of Artemio Cruz is based on myth, language and structure; it is seen that these three elements support each other in the construction of the novel. Before moving on to the analysis of the text, the historical process that led to the emergence of this new literary narrative form is explained. It is seen that the writers who are accepted as the pioneers of change and the writers who made a revolution in the language by following their footsteps, started a new era and eliminated the national-universal distinction existing in the mainland literature, and purified the traditional literary understanding from the features that limited the narrative by regionalizing it. The primary aim of the Latin American writer in the new novel is to convey the social reality of his nation and modernize the narrative with a new and innovative language that does not suppress itself. Influenced by the avant-garde movements in the first half of the twentieth century, and combining the narrative techniques used by European and North American writers with their own traditions, the Latin American writer aims to create change in society through his art. With the Boom phenomenon that emerged in the 1960s, the new Latin American novel becomes universally recognized. Contemporary Latin American Novel, as a result of the change it has undergone over time, is placed in the focus of literary criticism.