Türkiye'de yabancı sermaye yatırımlarını etkileyen bir faktör: Politik risk
A Factor that effect foreign capital investment in Turkey: Political risk
  1. Tez No: 73941
  2. Yazar: CEMALETTİN AKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yapılan bu çalışmada, uluslararası yatırım kararı verilirken, politik unsurların dikkate alınması gerektiği vurgulanmıştır. Ülkenin politik yapısı, yatırım kararında etkili olan ekonomik, sosyal, hukuki risklerden sadece biridir.Ancak bütün bu risk etmenleri, birbirleriyle son derece yakından ilişkilidir. Politik risk faktörleri, ülkenin sosyal yapısından, dış ülkelerle olan ilişkilerinden, tarihinden etkilenebileceği gibi, mevcut siyasi ortamdan, siyasi partilerin uygulamalarından, ülke içindeki toplumsal gelişmelerden de etkilenmektedir. Bütün bu unsurlar, Türkiye örnek alınarak incelenmeye çalışılmıştır. Uluslararası işletmeler, uluslararasılaşma yollarını kendi şartları içinde değerlendirirken, yatırım yapacağı ülkeyi ve o ülke pazarını ayrı ayrı değerlendirerek karar verirler. Kararın verilmesinden sonra gerçekleşen yatırımlar, yatırımın gerçekleştiği ülke için“ yabancı sermaye ”dir. Bu yüzden, bu çalışmada, Türkiye'ye yapılan Yabancı sermaye yatırımlarını, yukarıda bahsedilen unsurların yanında, Türkiye'nin politik riskinin değerlendirilmesi için bir veri olarak kabul ediyoruz. Bu noktadan hareketle, Türkiye'nin politik riskinin belirlenmesi amacıyla, kantitatif tekniklerden uzak bir değerlendirme yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Uluslararasılaşma, Ortak girişim, Politik risk, Yabancı sermaye, Siyasi partiler.
Özet (Çeviri)
In this study, it is emphasized that necessity of the political functions when the international investment decision is considered. Political structure of the the country is one of the risks effecting the investment decision with other economic, social and legal risks, which are related with the others. Political risk factors are affected by the social structure of the country, foreign affairs, history and current political situation.AII these factors has been examined in this study. International companies consider their investment decision by evaluating the foreign market and foreign country. After the investment decision is considered, the investments are accepted as a foreign capital; for this reason, foreign investments held in Turkey have been appreciated as a data in order to evaluate the politic risk of Turkey. In this study, without using quantative teenies, a brief evaluation for determining political risk of Turkey has been examined. Key Words : Internationalization, Joint Venture, Political risk, Foreign invesment, Political Parties.