Rezin kalınlığının bulk fill kompozit rezinlerin mikrosertliği üzerine etkisi
Effect of resi̇n thi̇ckness on mi̇crohardness of bulk fi̇ll composi̇te resi̇ns
- Tez No: 739802
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU USLU CENDER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç : Bu çalışmanın amacı; rezin kalınlığının dört bulk fill kompozit rezinin mikrosertliği üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem : 4 farklı bulk fil kompozit [ Filtek™ One Bulk Fill Restoratif (3M ESPE, USA), SDR® Plus (DENTSPLY, Germany), Fill-Up! kompozit (COLTENE, Switzerland), Beautifil Bulk Restorative (SHOFU, Japan)] kullanılmıştır. 5 mm çapında, 2 mm ve 4 mm kalınlıkta toplam 96 adet örnek hazırlanmıştır (n=12). Örnekler sadece üst yüzeyden polimerize edilmiştir ve 24 sa boyunca 37◦C de distile suda saklanmıştır. Hem alt hem de üst yüzeylere 300 gr yük 15 sn boyunca, Vickers sertlik cihazıyla uygulanarak mikrosertlik değerleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim : The aim of this study was to evaluate the effect of resin thickness on the microhardness of four bulk fill composite resins. Materials and Methods : 4 different bulk fill composites [ Filtek™ One Bulk Fill Restorative (3M ESPE, USA), SDR® Plus (DENTSPLY, Germany), Fill-Up! composite (COLTENE, Switzerland), Beautifil Bulk Restorative (SHOFU, Japan)], were used. 96 specimens of 5 mm diameter and 2 mm and 4 mm thickness were prepared (n=12). The specimens were light-cured from the top surface only. Specimens were stored for 24 h in distilled water at 37◦C. Microhardness test was conducted on both top and bottom surfaces using Vickers microhardness tester with 300 g load and a dwell time of 15 seconds.