Üniversite öğrencilerinin kariyer geçişlerini etkileyen faktörler
Factors affecting career transitions of university students
  1. Tez No: 740555
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ÖZTAN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin kariyer geçişlerini etkileyen faktörleri derinlemesine incelemektir. Araştırma, karma yöntem araştırma modellerinden olan sıralı yakınsak karma desene göre tasarlanmıştır. Araştırmanın nicel kısmında ilişkisel araştırma deseni, nitel kısmında ise fenomenolojik araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmına 2021-2022 yılı güz döneminde Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde eğitim alan 483 üniversite öğrencisi, nitel aşamasına ise anket aşamasına katılan ve görüşme süreci için gönüllü olan 18 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında“Genel Özyeterlilik Ölçeği”,“Kariyer Karar Verme Yetkinlik Ölçeği”,“Kariyer Hedef Tutarsızlığı Ölçeği”,“Mesleki Karar Pişmanlığı Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler IBM SPSS 22.0 paket programında analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verilerinin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen nitel veriler MAXQDA 2020 programında analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel analizleri sonucunda devlet üniversitelerinde okuyan katılımcıların vakıf üniversitelerinde okuyan katılımcılara göre kariyer hedef tutarsızlık ve mesleki karar pişmanlık düzeylerinin anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür. Meslek yüksek okullarında okuyan katılımcıların kariyer hedef tutarsızlık ve mesleki karar pişmanlık düzeylerinin eğitim fakültesinde okuyan katılımcılara göre anlamlı şekilde yüksek olduğu bulunmuştur. Katılımcıların genel özyetkinlik ve kariyer karar verme yetkinlik düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların kariyer hedef tutarsızlık ve mesleki karar pişmanlık düzeyleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde ilişki bulunmuştur. Araştırmanın nitel analizleri sonucunda“İlk Büyük Mesleki Karar: Liseden Üniversiteye Geçiş”,“Gidilen İlk Üniversitede Pişmanlığı Etkileyen Faktörler”,“İkinci Büyük Mesleki Karar: Kariyer Geçişine Karar Alma Süreci”,“Kariyer Geçişi Sonrası Kişide Algılanan Değişimler”olmak üzere 4 tema elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is the in-depth analysis of the factors affecting the university students' career transition. This research is designed on sequential mixed pattern from mixed methods. In the quantitative part of the study, relational research pattern is used, and in the qualitative part, the phenomenological research pattern is used. 483 students who receive education during the 2021-2022 fall semester in various universities of Turkey participated in the quantitative part, and 18 university students who were involved in the questionnaire participated in the qualitative part of the study.“General SelfEfficacy Scale”,“Career Decision-Making Competency Scale”,“Career Goal Discrepancy Scale”,“Career Decision Regret Scale”, and a“Personal Information Form”prepared by the researcher are used in the process of gathering quantitative data. The quantitative data obtained in the research are analyzed with the IBM SPSS 22.0 packaged software. Semi-structured interview form is used in the process of gathering the qualitative data. The qualitative data obtained in the research are analyzed using the MAXQDA 2020 software. After the quantitative analysis of the study, it is seen that the participants who attend public universities have meaningfully higher career goal discrepancy and career decision regret levels when compared to those who attend foundation universities. It is found that the career goal discrepancy and career decision regret levels of the participants who attend vocational school of higher education are meaningfully higher than that of those who attend faculty of education. A moderate positive correlation was found between the general self-efficacy and career decision-making competency levels of the participants. Also a moderate positive correlation was found between the career goal discrepancy and career decision regret levels of the participants. After the qualitative analysis of the research, 4 themes are obtained as being“The First Big Career Decision: Transition From Highschool to University”,“The Factors Affecting The Regret At The First University Attended”,“Second Big Career Decision: The Process of Deciding On The Career Transition”and“Changes Perceived In The Person After Career Transition”