Formulation and characterization of isomalt based hard candy
İzomalt bazlı sert şekerlemenin formülasyonu ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 919634
  2. Yazar: SARPER DOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL MECİT ÖZTOP, DOÇ. DR. EMİN BURÇİN ÖZVURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Şekerleme sektöründe şekersiz ürünlere olan talep her geçen gün artmaktadır. Sert şekerlerde şekersiz ürünlerin kalite parametreleri birçok fiziksel ve duyusal özelliğe dayanmaktadır. Şekersiz sert şekerlerin raf ömrü boyunca bu kalite parametrelerinin korunması, formülasyonda kullanılan hammaddelerin seçimi ve optimum formülasyon ve proses seçimi ile doğrudan ilişkilidir. Bu çalışma, şekersiz sert şeker formülasyonlarının izomalt konsantrasyonu, sitrik asit konsantrasyonu ve şeker alkolü farklılıklarına dayalı karakterizasyon ve optimizasyon çalışmalarını kapsamaktadır. Çalışmada 27 farklı formülasyonda şekersiz sert şekerler üretilmiş ve bu şekerlerin kristallik, toplam çözünür katı madde, renk, su aktivitesi ve camsı geçiş sıcaklığı gibi özellikleri farklı yöntemlerle incelenmiştir. TD-NMR analizleri, DSC analizi, XRD analizi ve toplam çözünür katı madde ölçümleri yapılmıştır. Numuneler arasında su aktivitesi ve renk açısından bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In the confectionery industry, the demand for sugar-free products is increasing day by day. In hard candies, the quality parameters of sugar-free products are based on many physical and sensory properties. The preservation of these quality parameters throughout the shelf life of sugar-free hard candies is directly related to the selection of raw materials in the formulation along with the selection of an optimum formulation and process. This study covers the characterization and optimization studies of sugar-free hard candy formulations based on isomalt concentration, citric acid concentration and sugar alcohol differences. In the study, sugar-free hard candies were produced in 27 different formulations and the properties of these candies such as crystallinity, total soluble solids, color, water activity and glass transition temperature were examined with different methods. TD-NMR analyses, DSC analysis, XRD analysis and total soluble solids measurements were performed. There was no difference observed between the samples in terms of water activity and color.