Muhasebe ve raporlama standartları kapsamında muhasebe politikalarının belirleyicileri ırak bankacılık sektöründe bir uygulama
Determinants of accounting polices within the scope of accounting and reporting standards: An application in the iraqi banking sector
- Tez No: 741528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Dünya genelinde paranın hakimi ve satıcısı finansal kurumlardır. Devletlerin izin verdiği şekillerde ve sınırlar içinde paraya yön veren finansal kurumların başında ise bankalar gelmektedir. Bankalar sadece kuruldukları ülkede faaliyet yürütseler de uluslararası yatırımcıların takibi altındadırlar. Bankaların faaliyetlerinin, topladıkları mevduatın, karlarının açıklandığı finansal raporlar çok sayıda paydaşın gözetimi altındadır. Bu nedenledir ki söz konusu tabloların içerdiği bilgiler mutlak doğru ve güvenilir olmak zorundadır. Aksi taktirde paydaşlar ve yatırımcılar söz konusu bankalara yatırım konusunda çekimser kalacaktır. Ticari işletmelerin yasal zorunluluk olarak düzenledikleri finansal tabloların ülkeler arası uygulamaların faklı olması sonucu her ülkede farklı şekil ve içerikte düzenlenmesinin uluslararası yatırım yapan kişi ve kuruluşlar için karmaşık bir duruma sebep olmaması adına uluslararası muhasebe ve finansal tablo standartları oluşturulmuştur. Bu yolla tabloların şekil ve içerik yönünden tek tip olması sağlanmış inceleyen herkesin aynı sonucu elde ederek aynı yorumda bulunması sağlanır. Bankalar doğru bilgiye en çok gereksinim duyulan kuruluşlardır. Her anlamda güven sağlanması kurallara uygun düzenlenen mali tablolarla mümkündür. Bu bağlamda araştırmanın konusu Irak bankalarının uluslararası finansal raporlama standartlarının uygulanması öncesi ve sonrası raporların ifade ettiği durumların belirlenmesidir. Bu doğrultuda ilk kısımda banka kavramı, bankaya ilişkin diğer unsurlar, Irak özelinde bankalara ilişkin bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde uluslararası raporlama standartlarına ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Son bölümde Irak bankalarında uluslararası finansal raporlama standartları uygulaması incelenerek uluslararası finansal raporlama standartları öncesi ile mali tablo verileri karşılaştırılmıştır. Konuya ilişkin sonuç bölümünde ise tespitlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial institutions are the judge and seller of money around the world. Banks are at the head of financial institutions that direct money in ways allowed by states and within limits. Although banks operate only in the country in which they were established, they are under the watch of international investors. Financial reports in which the activities of banks, the deposits they collect, and their profits are disclosed are under the supervision of a large number of stakeholders. For this reason, the information contained in these tables must be absolutely accurate and reliable. Otherwise, stakeholders and investors will abstain from investing in these banks. International Accounting and Financial Reporting Standards have been established so that the regulation of financial statements organized by commercial enterprises as a legal obligation in different forms and content in each country as a result of the different practices between countries does not cause a complex situation for international investors and organizations. In this way, the tables are ensured to be uniform in terms of shape and content, and everyone who examines them gets the same result and makes the same comment. Banks are the institutions where accurate information is most needed. Ensuring trust in every sense is possible with financial statements organized in accordance with the rules. In this context, the subject of the research is the determination of the situations expressed by the reports before and after the implementation of International Financial Reporting Standards of Iraqi private banks. In this direction, the first part presents the concept of a private bank, other elements related to a private bank, information about private banks in Iraq. In the second section, information about International Reporting Standards is given. In the last section, the application of International Financial Reporting Standards in Iraqi private banks was examined and the data of the financial statements were compared with the International Financial Reporting Standards before. In the conclusion section, the definitions are given